| Ankiiiiiii a întrebat:

Azi, privindu-ma in oglinda. mi-am tot zis ca arat foarte nasol. Asta e din cauza cosurilor. Toata vacanta am avut tenul aproape impecabil..si acum,mi-au aparut cosurile. Am mai avut,in trecut. dar nu chiar asa. Bun,deci asta e povestea, in continuare... Am citit aici,pe TPU despre sucul de lamaie,care este bun pentru cosuri,si curata pielea, asa ca mi-am aplicat pe fata o masca din acest suc, si am lasat-o sa actioneze cam 40 de minute. Credeti ca ma va ajuta, daca o sa mai fac acest 'tratament' o data pe zi,timp de o saptamana?
Asta a fost o poveste.dar mai am una. laughing
Am folosit si usturoiul pentru chestia asta. Am frecat zonele afectate cu o bucatica de usturoi. Asta doar o data,si nu cred ca va avea vreun efect. Dar sper sa imi spuneti voi, daca am gresit sau nu.
Al 3 -lea 'tratament' a fost albusul de ou cu suc de lamaie,pe care l-am folosit pentru puncte negre. Am facut o spuma si am pus-o pe fata cu bucatele de servetel,care m-au facut sa arat caraghios,dar nu conteaza laughing). Acum,sper ca nici asta n-a fost o greseala.
Deci,in concluzie spuneti-mi va rog,daca vreun remediu folosit,este bun, sau daca nu,recomandati-mi altceva. Nu conteaza cum arata,sau cum miroase,doar sa fie natural.
FUNDA pentru remedii, explicatii si detalii. Mersi! happy

Răspuns Câştigător
| IRaluca a răspuns:

Deci, sucul de lamaie este foarte bun! Deoarece el cu adevarat curata fata, dar nu este bine sa-l aplici singur pe fata pentru ca poate exfolia pielea asa ca o masca cu suc de lamaie si iaurt ar face mult mai bine decat lamaia simpla. Si ideea cu usturoiul e buna, doar ca ea nu este pe atat de eficienta ca lamaia. Super buna ideea cu albusul de ou! Ideea este foarte interesanta si cred ca o sa ajute foarte mult.
Eu iti recomand urmatoarele masti pentru fata:
-Masca cu capsune.Aceste fructe delicioase sunt si o sursa naturala de acid salicilic, substanta de baza a cremelor si produselor antiacneice. Ingredientele sunt urmatoarele: un sfert de ceasca de smantana sau iaurt fara aroma si o jumatate de ceasca de capsune pasate, de preferat proaspete. Amesteca bine, pana devine de consistenta unui piure, si aplica un strat gros pe fata. Lasa sa actioneze 10-15 minute, dupa care clateste cu apa din abundenta. Efectul va fi imediat, pentru ca iti vei simti tenul hidratat si revigorat. Aceasta va hidrata tenul si-l va ajuta in lupta cu cosurile.

-Masca de fata cu oua si iaurt.
Aceasta masca se prepara in doua minute, nicio secunda in plus. Ai nevoie de doua oua din care separi galbenusurile de albusuri, pastrand doar albusurile. Le asezi intr-un bol de portelan - materialul castronului este foarte important, evita inoxul - peste care adaugi doua linguri de iaurt simplu, nearomat. Se amesteca bine si se aplica pe fata. Este necesar un interval de minim 10 minute pentru a a-si face efectul. Dupa ce te-ai clatit cu apa calduta, este indicat sa iti stergi fata cu un prosop incalzit inainte. Va ajuta la indepartarea punctelor negre.

-
Felia de cartof crud are multe întrebuinţări potrivit sfaturilor bunicii, iar una dintre cele mai utile este efectul antiacneic. Taie o felie dintr-un cartof crud alb şi lipeşte-o de zonele cele mai afectate. Dacă este lăsat să acţioneze timp de 5-10 minute, cartoful reduce şi inflamaţia provocată de coşuri.

-Infuzia de mentă are un efect dovedit împotriva coşurilor şi îţi împrospătează pielea, reducând inflamaţia şi petele roşii. Dacă ai pielea foarte sensibilă, testează mai întâi reacţia la ceaiul concentrat de mentă pe o zona redusă.

-Dacă ai porii dilataţi, acneea poate fi mai vizibilă şi mai neplăcută. Sucul obţinut dintr-un castravete proaspăt are un efect puternic pentru calmarea acneei pe un ten cu pori deschişi. Se ţine întins pe faţă timp de 15 minute, apoi se îndepărtează cu apă călduţă

-Bicarbonat de sodiu
Amestecat cu apă, bicarbonatul de sodiu devine o pastă ce te poate ajuta să scapi în mod natural de coşuri.
Poţi opta pentru o mască facială completă, care se spălă cu apă călduţă după ce s-a uscat, sau poţi aplica amestecul doar pe coşurile cele mai mari.

-Ceapa este un bun ucenic in potriva acneei. Toace-o cu mixerul pana faci un piure si aplica pe fata. O sa-i faca efectul in 10-20 min (depinde cum rezisti). Maxim o data pe saptamana.

P.S: Toate mastile sunt bune, tot ce ti-am scris sunt strict folosite si de mine, si le recomand!

2 răspunsuri:
| AikkoxD a răspuns:

Nu stau să dau copy/paste de pe net. Sucul de lămâie e bun,dar nu trebuie să te dai zilnic. Îţi usucă pielea. Dă-te aşa: o zi da, o zi nu.
Spre exemplu:
luni - mască de faţă cu miere şi zeamă de lămâie
marţi - nimic
miercuri - mască de faţă cu zeamă de lămâie şi ulei de măsline
joi - nimic
vineri - mască de faţă cu ce vrei tu,dar să includă lămâie
sâmbătă nimic
duminică -mască de faţă cu ce vrei tu,dar să includă lămâie

în fiecare seară aplici pe tenul curat ulei de măsline,îl întinzi ca pe o cremă şi laşi peste noapte. Dă-te şi pe mâini şi unghii. Fă asta zilnic, nu pe o perioadă anume. Rezultat: ten luminos, culoare uniformă, piele hidratată şi fără coşuri. unghii rezistente şi întărite, piele moale şi hidratată. Dimineaţa te speli pe faţă normal.

Şi mai fă-ţi măşti cu tot ce găseşti tu, orice fruct, în orice combinaţie.

| MaryMarya001 a răspuns:

Daca vrei sa scapi de cosuri poti sa aplici pasta de dinti pe cosuri inainte sa mergi la culcare sau aloe vera sau la prima aparitie a unui cos, ia un cub de gheata, infasoara-l intr-o folie de plastic si aplica-l pe zona afectata, de cel putin 2 ori pe zi-la fiecare ora daca poti, dar nu mai mult de 5 minute la fiecare aplicare.