| Cmzva a întrebat:

Hello TPU,am șampoane,măști și mostre de creme etc,cum imi dau seama dacă sunt expirate? PS nu scriu pe ele data de expirare, vreau răspunsuri concrete, mulțumesc.

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Parcă ți-am mai spus cele puțin odată (se pare că degeaba):
"obrazul subțire se ține cu cheltuială".
Dacă e subțire, le ARUNCI, dacă e gros, le folosești extaziat!

Mai concret de atâta nu se poate, e maxim

| dullcat a răspuns:

Esti sigura ca nu scrie data pe margine? De obicei nu se vede.Cel mai bine e sa le arunci.Iar cand le primesti le folosesti, nu faci colectie prin sertar.Eu am gasit asa colectii prin noptiera mamei si le-am aruncat, pentru binele si sanatatea ei. Ea nici nu mai vede deloc bine.

| Remidet123 a răspuns:

Amintestel cand la cumparat, iar apoi uitate pe ambalaj si va fi o mica iconita cu o crema pe care scrie un nr. Numarul acela inseamna cate luni mai poate fi folosit produsul.

| dullcat a răspuns (pentru Remidet123):

Numarul acela inseamna cate luni poate fi folosit produsul dupa ce a fost desigilat, dar cu conditia de a fi utilizat pana la data de expirare. Daca produsul e expirat, acel numar devine irelevant.

Exemplu: am o crema pentru maini care expira in 2024 si cutia aceea arata 6 ( inseamna luni; 12 reprezinta 1 an). Inseamna ca daca desigilez acum tubul de crema, trebuie sa-l folosesc/termin in 6 luni, ca sa isi pastreze proprietatile si sa pot benefica de ea in siguranta. Dupa 2024 nu o mai putea folosi, existand riscul de iritatii, alergii sau alte efecte adverse.