| cυρcαкє a întrebat:

Helloo! ^.^ Parul meu se ingrasa foarte repede, iar daca nu-l spal o data la 2 zile zici ca nu l-am mai spalat de o saptamana. Momentan folosesc samponul Wash & Go.
Ce as putea face sa nu se mai ingrase asa repede? puppy dog eyes Dau fundita + vot!

Răspuns Câştigător
| RandomGirl a răspuns:

Uleiul de ricin ajuta la regenerarea parului si il face sa creasca mai repede si mai sanatos! Iti cade la inceput parul care are deja radacina moarta, dar atat.
Eu am parul gras, nu ai cum sa scapi de acest lucru daca este tipul parului tau. In schimb mi-am cumparat un sampon de la plafar, fara chimicale, pentru par gras si mi se ingrasa dupa 4-5 zile.
Nu mai folosi balsam, de la balsam s-ar putea sa ti se ingrase parul mai repede.
Prinderea parului nu are nicio legatura cu RADACINA care are un exces de sebumm(=par gras).
Cand esti pe fuga si vrei sa arati bine si nu ai avut timp sa te speli pe cap poti sa folosesti putina pudra de talc care o aplici la radacina, talcul va absorbi uleiurile in exces, dar nu iti recomand sa faci asta frecvent!
Nu te spala in fiecare zi pe par pentru ca uleiurile scalpului nu vor ajunge la varfuri -> varfuri deteriorate, o data la 2 zile sau mai mult e ok.

10 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Folosește un șampon pentru păr gras/tendință de îngrășare, iar după ce l-ai limpezit bine cu apă călduță, nu caldă sau rece, ultima apă să fie îndoită cu oțet de mere.
Pa, pa.

| cυρcαкє explică:

Pai mai schimb samponul incercand sa gasesc un sampon bun pentru parul meu, dar pana acum n-am gasit unul suficient de bun. :(
Si, folosesc balsamul Placenta http://i.aoro.ro/view/8/kallos/kalplaw_kmsq20.jpg o data pe luna ( si da, il clatesc foarte bine).
In legatura cu uleiul de ricin, sigur nu-mi va cadea parul? Pentru ca am mai auzit ca altii au folosit acest ulei si le-a cazut parul.

Oricum, mai astept raspunsuri! :*

| RandomGirl a răspuns (pentru cυρcαкє):

Uleiul de ricin ajuta la regenerarea parului si il face sa creasca mai repede si mai sanatos! Iti cade la inceput parul care are deja radacina moarta, dar atat.
Eu am parul gras, nu ai cum sa scapi de acest lucru daca este tipul parului tau. In schimb mi-am cumparat un sampon de la plafar, fara chimicale, pentru par gras si mi se ingrasa dupa 4-5 zile.
Nu mai folosi balsam, de la balsam s-ar putea sa ti se ingrase parul mai repede.
Prinderea parului nu are nicio legatura cu RADACINA care are un exces de sebumm(=par gras).
Cand esti pe fuga si vrei sa arati bine si nu ai avut timp sa te speli pe cap poti sa folosesti putina pudra de talc care o aplici la radacina, talcul va absorbi uleiurile in exces, dar nu iti recomand sa faci asta frecvent!
Nu te spala in fiecare zi pe par pentru ca uleiurile scalpului nu vor ajunge la varfuri -> varfuri deteriorate, o data la 2 zile sau mai mult e ok.

| mikaguapa a răspuns:

Pai uite, si eu am avut aceeasi problema: Du-te la farmacie si cere ulei de ricin. Foloseste-l o data pe saptamana, o intrebi pe farmacistawinking si iti ajuta parul, o sa-ti si creasca si o sa-l ai frumos:* sau dupa spalare clateste-l cu otetwinking si asta e o metoda buna. PWp

| PedoBarbie a răspuns:

Bună!
Nu mai folosii Wash and Go că e cel mai prost şampon din toate universurile posibile.
Foloseşte unul special pentru tipul tău de păr. În cazul tău gras.
Pe curând!

| DiazAndreea a răspuns:

SI la mine e la fel, e de la schimbul acesta de anotimp si de temperatura.
Incerca sa schimbi samponul 1 data la 2 saptamani pentru ca parul se invata cu acel sampon prea mult. eu una combin samponul la o spalare folosesc elselve si la alta spalare syoss. bafta

| tyna90 a răspuns:

Foloseste produse profesionale pentru tipul tau de par, si vei vedea rezultate imediat!

| adeee79 a răspuns:

Incearca sa-ti porti parul prins. si eu eram la fel : la 2 zile ma spalam pe cap, iar de vreo 3 saptamani il port prins si ma spal doar 1 data pe saptamana.nu mi-l mai intind cu placa, iar acum incepe sa-mi creasca. Sa sti ca nu e bine sa te tot speli pe cap pentru ca scalpul este foarte sensibil. poate ca si samponul este de vina. eu am avut wash & go si crede-ma in fiecare seara ma apalam pe cap, pentru ca mi se ungea f repede, iar acum folosesc garnier fructis si e foarte bun. OK oricum depinde si de parul tau. :*

| AlexandraAndr a răspuns:

Ai incercat sa schimbi samponul? Eu ma spal cu Head and Shoulders... si se ingrasa cam la 4 zile. Daca nu vrei sa schimbi samponul foloseste un balsam. happy

| AlexandraAndr a răspuns:

Ai incercat sa schimbi samponul? thinking Sau sa folosesti un balsam? happy

| Ioanaionitza a răspuns:

Pai eu as zice sa incerci samponul pantene aqua light la mine merge mult succes!