| WannaBeACookie a întrebat:

Hey.

Am o problema cu parul, mai exact cu varfurile despicate. Desi nu folosesc deloc placa, am parul foarte ros, mult mai ros decat alte fete. Parul arata foarte urat, multe persoane imi spuneau ca trebuie sa tund putin din varfuri, asa ca am fost acum cateva zile la o frizerie, dar cea care m-a tuns mi-a spus ca e nevoie sa tunda mai mult, deoarece e foarte ros, asa ca mi-a luat in jur de 5-6 centimetri. Acum am parul destul de scurt, putin mai jos de umeri. Chiar nu inteleg, care ar putea fi cauza pentru care e atat de despicat? Nu stiti niste metode naturale de ingrijire sau ceva de genul? Ar trebui sa il mai tund peste o luna? Imi e teama ca imi va lua la fel de mult, iar atunci voi ramane cu parul scurt, nu vreau asta, imi doresc sa il las sa creasca lung.

Oricum, va multumesc.

Răspuns Câştigător
| Nuri1 a răspuns:

Buna! Draga mea m`am chinut cu sute de remedii, si masti din comert si niciun rezultat, eram in aceeasi situatie ca si tie.Primul pas am mers la dermatolog,verdictul a fost urmatorul:nu beau apa suficienta, nu mananc suficiente fructe si legume, aveam carenta de zinc si calciu in corp...parul lasat lung iti mananca tot calciul(eu avand parul pana la solduri). Apoi am mers frumos,mi-a tuns tot parul tocit,am ramas cu el mai scurt ce`i drept,dar de atunci mananc numai fructe proaspete si legume (sursa excelenta de minerale si vitamine, pentru sistemul imunitar, par si unghii)beau cel putin 3 litri de apa pe zi, am luat calciu 3 luni de zile.Nu trebuia sa tratez numai interiorul ci si exteriorul,asa ca m`am pus pe treaba,masti saptamanal cu ulei de masline extravirgin(dau toata lungimea parului cu ulei,si raman cu el peste noapte),sampon de la plafar cu musetel si ulei de migdale(hidrateaza) si bineinteles masca de placenta de la Kallos. Uite asa am scapat de marea mea problema, acum am un par ondulat de toata frumusetea, care imi creste repede si sanatos.Si sa stii nu mi-am schimbat obiceiul de atunci, cu rabdare faci totul, rezultatele sunt vizibile in timp. Specific:nu folosesc foen sau placa de intins parul.
In speranta ca ti-am fost de folos.:* Multa bafta si tie

5 răspunsuri:
| bianca9422 a răspuns:

Buna!
Cauzele pot fi diverse, daca ai parul lung trebuie sa ai grija.
Varfurile clar trebuiesc tunse de cel putin 3-4 ori pe an, in felul asta eviti sa ti se taie atat din par.
Ca sa iti ingrijesti parul cum trebuie de acum in colo trebuie sa faci un tratament cu ulei de ricin.Il gesesti in farmacii la 7-8 lei.
Faci acest tratament de 2 ori pe luna, NU MAI MULT, timp de 3 luni.
Il aplici seara pe par si te speli dimineata,masand scalpul si lungimea parului.
Uleiul de ricin iti va regenera si fortifica parul.
Inca cateva reguli pentru parul tau:
-nu freca prosopul pe parul ud,se deterioreaza foarte tare
-nu iti pieptana parul cand este ud, foloseste o perie din peri naturali.
-daca folosesti placa, ondulator etc foloseste si protectie

mult suuces happy

| nicoletalavinia14 a răspuns:

Deshidratare...
incearca sa dai mereu cu balsam la varfuri...

| yellowalien a răspuns:

Raspunsul meu ar fi fost aproape identic cu cel al utilizatorului Nuri1. Problema ta nu vine din exterior, ci din interior, asadar va trebui sa o tratezi ca atare! Bafta!

| Madalina1901 a răspuns:

Incearca un tratament cu ou! Cauta sampon special pentru parul tau, sunt o gramada de metode si nu vei mai fi nevoita sa te tunzi des. Am avut si eu problema asta si eu am parul destul de lung si problema s-a remediat de la o masca cu ulei de masline, iar eu folosesc si placa si parca mi-l face mai moale. Succeshappy