| anonim_4396 a întrebat:

Hey, cum imi pot face suvite cu vopseaua semipermanenta ( e la plic )? As vrea cu staniol (sau alta metoda mai usoara in afara de punga) si nu vreau suvite de la radacina ci de la jumatate.

Răspuns Câştigător
| Codruta2001 a răspuns:

Nici eu.mi s-a ars. oricum se colora placa.Am gasit ceva dar. Poate ca deja te-ai gandit sa iti colorezi intreg parul, poate doar jumatate (creand astfel efectul de ombre) sau doar cateva suvite, dar nu ai curaj. Daca nu imi place cum ma prinde culoarea? Cum voi reveni la culoarea mea? Ce vor zice cei din jur? sunt intrebari firesti.

Daca totusi iti doresti aceasta schimbare, dar numai pentru cateva saptamani/zile, exista o optiune: substantele colorante folosite in histologie pentru prepararea preparatelor microscopice, pentru vopsirea pieilor si tesaturilor, dar si ca antiseptice si dezinfectante.
Fucsina – nuante de roz
Violet de Gentiana – nuante de mov
Albastru de Metilen – pentru nuante de albastru/verde

Eu am folosit fucsina (am cumparat sticluta de la farmacie cu 6 lei):
1. Am spalat parul in mod obisnuit si l-am prins intr-un prosop-turban
2. Am umplut un lighean cu apa calduta si am adaugat o picatura de fucsina ( doresc o nuanta deschisa de roz pentru a se spala cat mai repede, deoarece sunt vopsita ombre si nu vreau sa am prea multe nuante in par ) – daca doriti un roz puternic adaugati mai multe picaturi
3. Introduceti parul in lighean pana la nivelul la care doriti si lasati sa actioneze cateva minute ( eu am lasat 5 minute)
4. Uscati si aranjati
5. Aspectul final

Substanta iese la cateva spalari, in functie de intensitatea culorii. Dupa fiecare spalare culoarea va fi putin mai stearsa, pana cand ajunge la culoarea naturala a parului.
In cazul in care doriti sa aveti toate culorile in par, adaugati substanta pe o buleta de vata si tamponati pe par. Atentie! Pateaza.

20130519-183233.jpg
20130519-182309.jpg
20130519-182532.jpg

3 răspunsuri:
| Codruta2001 a răspuns:

Am incercat cu staniol, dar se imprastie, foloseste placa dupa staniol! BAFTĂ!

| anonim_4396 explică (pentru Codruta2001):

Dra nu am placa...

| Cirstoiu_Laura_2001 a răspuns (pentru Codruta2001):

Nu se ia pe perna sau pe haine?

| Codruta2001 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici eu.mi s-a ars. oricum se colora placa.Am gasit ceva dar. Poate ca deja te-ai gandit sa iti colorezi intreg parul, poate doar jumatate (creand astfel efectul de ombre) sau doar cateva suvite, dar nu ai curaj. Daca nu imi place cum ma prinde culoarea? Cum voi reveni la culoarea mea? Ce vor zice cei din jur? sunt intrebari firesti.

Daca totusi iti doresti aceasta schimbare, dar numai pentru cateva saptamani/zile, exista o optiune: substantele colorante folosite in histologie pentru prepararea preparatelor microscopice, pentru vopsirea pieilor si tesaturilor, dar si ca antiseptice si dezinfectante.
Fucsina – nuante de roz
Violet de Gentiana – nuante de mov
Albastru de Metilen – pentru nuante de albastru/verde

Eu am folosit fucsina (am cumparat sticluta de la farmacie cu 6 lei):
1. Am spalat parul in mod obisnuit si l-am prins intr-un prosop-turban
2. Am umplut un lighean cu apa calduta si am adaugat o picatura de fucsina ( doresc o nuanta deschisa de roz pentru a se spala cat mai repede, deoarece sunt vopsita ombre si nu vreau sa am prea multe nuante in par ) – daca doriti un roz puternic adaugati mai multe picaturi
3. Introduceti parul in lighean pana la nivelul la care doriti si lasati sa actioneze cateva minute ( eu am lasat 5 minute)
4. Uscati si aranjati
5. Aspectul final

Substanta iese la cateva spalari, in functie de intensitatea culorii. Dupa fiecare spalare culoarea va fi putin mai stearsa, pana cand ajunge la culoarea naturala a parului.
In cazul in care doriti sa aveti toate culorile in par, adaugati substanta pe o buleta de vata si tamponati pe par. Atentie! Pateaza.

20130519-183233.jpg
20130519-182309.jpg
20130519-182532.jpg