| Overandover a întrebat:

Hey,de o gramada de timp ma chinui sa scap de aceste cosuri, puncte negre, albe si ce o mai fi ele laughing.Am folosit gel de curatare ivatherm tarr si creme antiacnee.Ele se vad foarte putin si nu am idee ce sa mai fac.Am 17 ani, fac mult sport si ma curat destul de des.De vaccumuri nu stiu ce sa zic.Incerc orice, nu mi pasa de pret, numai sa nu fie operatii laughing).

Răspuns Câştigător
| Bondarel99 a răspuns:

Si eu aveam aceleasi probleme. De cosuri am scapat la 18 ani cand s-a incheiat pubertatea, altfel nu am avut cum.
Dar de punctele negre si albe scapi doar daca le scoti. Faci o baie de aburi si apoi presezi zona cu degetele infasurate intr-un prosop ca sa le scoti (asts pentru puncte negre). Punctele albe trebuie sa le intepi cu un ac steril ca sa aiba pe unde sa iasa si le storci usor.
Gelul de curatare NU este un TRATAMENT care te scapa de aceste ptobleme, NU. El curata tenul astfel incat sa regleze secretia de sebum si sa nu mai apara puncte negre, albe si chiar si cosuri (daca nu sunt din cauze hormonale). Deci trebuie folosit cam toata viata. Nu ai cum sa spui ca ai incercat un gel de curatare si nu te-a ajutat. Nu trebuie sa renunti la el pentru ca daca nu folosesti gel de curatare pentru ten gras tu avand ten gras se inrautateste situatia. Rezultate apar dupa mai multe luni deci ai rabdare.
Si niciodata sa nu folosesti sapun pe fata! Sapunul usuca foarte tare tenul si il face sa produca si mai mult sebum deci si mai multe puncte si cosuri.

8 răspunsuri:
| acerr a răspuns:

Nu mai manca lacatate

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dietă. Caută pe net.

| LordGamesYT a răspuns:

Nu iti atinge fata
Bea mai multa apa (macar 2.5 litri pe zi)
Mananca mai multe fructe/legume si lasa chips urile/sucurile etc.
Eu seara imi pun un prosop pe care il inlocuiesc odata la 3 zile pe perna.
Folosete un prosop curat cand te stergi pe fata( pe care sa il folosesti doar tu)
Dupa ce transpiri si te opresti din activitatiile fizice fugi repede si spala te pe fata(sa nu lasi transpiratia pe ea!)
Cam asta fac eu si nu mai am probleme cu acneea de vreo 2 ani (am 16 ani)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai incercat cu zeama de lamaie sau de rosie?

| Overandover explică (pentru sadrian46):

Dieta nu prea pot ca am nev in momentul in care fac mult efort.Am mesele reglate si cam trebuie sa mananc variat.

| Overandover explică (pentru anonim_4396):

Nu laughing.Se face vreo masca cu ea?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Overandover):

Pai storci si iti dai cu zeama aia si dupa te speli pe fata

| Bondarel99 a răspuns:

Dar daca zici ca punctele negre se vad foarte putin, mai eficient ar fi sa le scoti cu o masca din aia neagra peel off sau sa folosesti un exfoliant o data la cateva zile.