| OpreaSimonaAlina a întrebat:

Hey! Eu am parul lung pana la fund, drept. Nu e tuns in scari, fara breton e pur si simplu... dintr-o bucata. Nu am foarte mult volum, dar nici nu vreau sa tund din el. Eu m-am saturat sa-mi las parul pe spate, sau sa il prind in coada de cal, sa-l impletesc in una/doua cozi... Vreau si alt ceva. Am avut in minte sa imi tund breton, dar am renuntat pentru ca nu cred ca m-ar avantaja. Daca ma uit pe site-uri de specialitate si incerc sa-mi prind parul intr-un alt fel nu sta, pentru ca pe majoritatea siteurilor, parul lung e cam cu 20 de cm. mai scurt de cat al meu. Ma puteti ajuta? Mai ales ca acum incepe si scoala (cls. a9a) si daca voi merge zi de zi cu parul pe spate, liber nu va fi foarte bine pentru el.

Răspuns Câştigător
| licurici_8675 a răspuns:

Salut! Si eu m-am confruntat cu problema cu parul(ce-i drept, cand eram mai micabatting eyelashes ).Si care era solutia buna? Sa-l tund...Ei bine, NU! Eu am comis greseala asta.Cand eram mica,eu si o vecina de-a mea aveam cel mai lung par din oras(e drept,orasul in care locuiesc e mic,mic, mic). Deci partea cu tunsul, nu o lua in discutie.Neavand cum sa ma pieptan, am inventat eu niste idei:

1. poti dormi(daca nu te deranjeaza), cu un coc...si anume:prinzi parul sus,apoi il rasucesti pana la varfuri,si il infasoi in jurul elasticului. Dimineata, iti faci o coada iar cand mergi la scoala, varfurile iti vor fi intoarse si iti va sta suuper...(mie asa imi stasmug)

2.seara,iti impletesti parul in codite.dar nu subtiri(daca sunt subtiri,si cum ai tu parul lung, iti va sta ca la vrajitoarebig grin). Groase cam de doua degete, si impletitura lejera.Cand pleci la scoala,desfaci(vei vedea ca s-au creat onduleuri superbe...cel putin la parul meu patesc asabig grin),apoi iti prinzi in doua codite lejere,dar,inainte de a prinde,eliberezi doua suvite,de aceeasi grosime,in fata,de o parte si de alta a cararii. Dupa ce ai prins coditele,iei o suvita(sa zicem,cea din stanga) si o intinzi spre spate, unde o poti prinde cu o agrafa. faci asa cu ambele suvite.Dar, NU INCERCA PIEPTANATURA CAND AI PARUL DREPT.vei arata ca...(ti-ai dat tu seamabig grin)

3. poti impleti SPIC sau poti ruga pe cineva sa te impleteasca asa, daca nu stii. Pieptanatura merge la o coada si la 2

4.sau,iti poti folosi imaginatia pentru a crea noi coafuri.Nu e atat de greutongue

6 răspunsuri:
| nicoletalavinia14 a răspuns:

Da nu ti se pare ca e cam lung?
nici nu-i prea sanatos sa-l ai mai lung decat pana la sani...
un coc,coada de cal(sus prinsa),impletituri spic sau fishtail, un coc lejer intr-o parte, pe jumatate prins
uite iti dau cum sa-ti faci niste coafuri
http://www.divahair.ro/......de_din_par
http://www.divahair.ro/......ratie_boho
idei de cocuri :http://www.divahair.ro/......tip_de_par
coada de cal http://www.divahair.ro/......_de_cal(ma rog niste reinventari)
coafuri non-conformiste http://www.divahair.ro/......_originale
nu trebuie sa iti faci ceva neobisnuit ca totusi mergi la scoala.
dar eu totusi te-as sfatui sa mai tai din el...in primul o schimbare nu strica,in al doilea rand e greu de intretinut,se toceste repede, si nu e sanatos.(mananca multe vitamine, calciu parca)

| muceacitalinda a răspuns (pentru nicoletalavinia14):

Buna! scuze ca te deranjez dar si eu am parul lung de cand mam nascut si e foarte sanatos

| nicoletalavinia14 a răspuns (pentru muceacitalinda):

Nu neg asta
dar am colege care au un par...si ma lasa dezgutata, iti dai seama
am vazut si persoane cu par lung si frumos, dar mai rar, in asa fel incat sa nici nu-mi aduc aminte de elelaughing
o colega cand se apleaca dupa pix cade si parul pe jos, prin praf...
sau sunt persoane care au parul tocat...

| muceacitalinda a răspuns (pentru nicoletalavinia14):

Asa e si pe mine ma degusta, poti sa ai un par frumos, si lung fara a fi ingrozitor

| MihaXlovesXyou a răspuns:

Buna:). Uite. si eu am avut parul ca si tine dar cu breton. Apoi mama m-a obligat sa ma tund ca imi era ars de la placa, si asa m-a dus la coafor so m-a tuns pana la umeri. Am plans saptamani intregi dupa parul meu. Apoi m-a apucat asa o chestie si aveam zile cand ma uitam in oglinda si nu-mi placea ce vedeam asa ca luam foarfeca si ma tundeam. pana cand intr-o zi m-am enervat rau de tot, am luat foarfeca si m-am tuns bob scurt cam ca si rihanna [http://www.strayhair.com/......_bangs.jpg ] cea mai mare greseala a vietii mele... a fost ca si cum viata mi-ar fi dat o palma. si de atunci nu am mai pus mana pe o foarfeca vreodata. acum ma chinui sa strang 4 milioane sa-mi cumpar extensii sa am acel par lung din nou. desi deja mi-a crescut pana deasupra umerilor cam asa[http://www.strayhair.com/......style.jpg] totusi il vreau inapoi lung.:D sper ca nu o sa te tunzi. ps: si eu trec a 9-a. :))

| JJ16 a răspuns:

Pai nu stiu. tunde-ti putin din lungime si tunde.ti si breton pentru ca anul asta se poarta par drept cu breton...incearca sa vezi daca iti sta bine cu breton.sa nu iti para rau dupa.