| viki16 a întrebat:

Am Auzit Ca Fondul De Ten Si Pudra Strica Tenul
Eu Le Folosesc In Fiecare Zi Si Nu Am Probleme
(ma Demachiez Cu Servetele Umede De Bebelusi Si Uneori Folosesc Tonic )
e Bine Va Rog

7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Te demachiezi cu cremă/lapte/emulsie pentru demachiat, nu șervețele, tonicul îl aplici înainte de machiaj, un fond de ten pentru ten sensibil, pudră matifiantă.
Pe timpul verii aplici doar o cremă de față fotoprotectoare, atât.
Mai devreme sau mai târziu, tot vor apărea ridurile.
Pa, pa.

| mona a răspuns:

Nu e prea bine sa te faci ilnic cu fond de ten, pielea are nevoie sa respire si risti o imbatranire prematura a tenului

| Bondarel99 a răspuns:

Nu patesti nimic daca folosesti fond de ten in fiecare zi...problema e ca nu te demachiezi corespunzator.Servetelele te ajuta sa-ti stergi machiajul de pe fata, dar nu ti-o curata.Stii cate resturi raman in urma? Nu e bine sa te culci asa pentru ca resturile alea iti blocheaza porii si iti dauneaza in timp.
Dupa ce folosesti servetelele umede, iti speli bine tenul cu gel de curatare si apoi folosesti si tonic daca ai tenul gras.Chestia asta trebuie sa o faci in fiecare dimineata si seara chiar daca nu te machiezi, asa iti vei pastra tenul tanar si curat.

| Alexandra8989 a răspuns:

LA 30-40 de ani o sa ai riduri mai multe ca bunica(fara suparare dar asta e adevarul)

| michelia a răspuns:

Cind sa ai probleme? la 16 ani?
Daca te machiezi asa o sa le ai sigur mai incolo ( peste citiva ani), pentru ca tenul tau nu respira mai deloc.
E bine ca te demachiezi, dar de ce cu servetele umede pentru bebelusi? Exista lotiuni demachiante pentru fiecare tip de ten, ca si pentru ochi si e bine sa le ai pe acelea in vedere.
Lotiunea tonica se aplica mai ales daca ai tenul gras ( daca e uscat, il usuca si mai tare). Si obligatoriu, inainte de a te aplica fondul de ten, te demachiezi ( chiar daca e dimineata ) si aplici o crema de zi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E bine, stai linistita! ma refer la felul cum iti ingrijesti tenul. nu vreau sa fac pe desteapta si nu iti dau lectii, dar poate stii si tu ca fondul de ten imbatraneste fata. tenul trebuie sa respire direct, nu prin pudra sau alte chestii.
si e frumos sa nu te prea ascunzi dupa machiaje.
daca nu ar fi existat niciodata fond de ten sunt sigura ca ai fi fost mandra de chipul tau, in adevaratul sens al cuvantului.
sa iti mai zic ceva, cineva mi-a spus ca daca ma machiez recunosc cu adevarat ca sunt urata. "ma fac frumoasa" - nu cu aceasta idee incepem sa ne machiem?
nu zic sa nu te machiezi! dar sa nu arati ca un urs panda, sa iti boiesti buzele pana zgarie la ochi, etc...incearca si cu machiajul pe care il folosesti sa arati cat mai naturala. aplica doar unde si daca e nevoie.
nu vreau sa te supar cu ce am zis mai sus, dar serios: nu suntem frumoase si naturale?
te pup! :* sa ai o zi frumoasa!

| sophieLY a răspuns:

Hey!
De Ce Scrii Asa?
Whatever, daca produsele sunt de calitate, nu strica tenul. Bineinteles ca trebuie folosite cu cap. Adica, inainte te dai cu crema hidratanta pe tenul curat, apoi cu fond de ten, corector/anticearcan si pudra, iar apoi, machiajul. Dar nu iti recomand sa le folosesti in exces.
Un machiaj simplu de scoala ar fi: crema de fata colorata, creion de ochi, rimel si luciu de buze.
Eu asa ma machiez aproape tot timpul, dar cateodata doar imi dau cu crema hidratanta.
Si fa bine si informeaza-te inainte sa iti dai cu toate prostiile pe fata.