| Larisayaya123 a întrebat:

Hey TPU, am o mica problemahappy care nu e prea mica dacă stau sa ma gândesc, va rog sa citiți pana la capăt e foarte important pentru mine. Deci, când eram mai mica, pe la vreo 10 ani au început sa-mi apară vergeturi, când eram mica, nu prea ma hidratam si sa fiu sincera, și acum am momente în care pur și simplu uit sa beau apa cu zilele, când eram mai mica beam numai sucuri, energizante etc și acum am ajuns sa am corpul plin de vergeturi, pe fund și coapse. Știu ca nu prea poți sa scapi de ele, dar am auzit de un tratament cu laser, vreau sa știți ce părere aveți despre el.
1. De la ce vârstă îl pot face?
2. Dacă îl fac îmi mai pot apărea vergeturi în acel loc din nou?
3. Vi se pare eficient?
4. Cam care ar fi preturile?
5. Dacă sunt încă roșii am mai multe șanse sa scap de ele?
6. Sunteți pro/contra acestui tratament? Argumentati.
Cam atât, multumesc!

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Vergeturile sunt crapaturi ale pielii care apar pe un tesut gras, adipos si nu se pot lipii cu nimic.
Se pot face sedinte cu laser dar sunt foarte scumpe si foarte dureroase, doar pentru estetica.
In orice caz, nu merita sa le faci mai ales ca-i vorba de fund.
Dar poti prevenii sa nu-ti mai apara altele facand sport zilnic si hidratandu-te adecvat.

Tratamentul cu laser al vergeturilor consta in aproximativ 8 sedinte, 1 sedinta la 6-8 saptamanii, pretul pe sedinta fiind in functie de suprafata (Ex. 15cm/15cm=150 euro).
Eficienta tratamentului este cuprinsa intre 60-80%

https://www.grosudermatology.ro/scapa-de-vergeturi-prin-tratament-laser/

| Lizuca1234 a răspuns:

Multumeste-le alor tai ca te-au lasat sa te indopi cu sucuri si chestii naspa la o varsta atat de mica. pune mana si mananca sanatos, fa sport mult si ai grija de tine. eficienta laserului este dovedita doar in cazul in care repeti procedeul timp indelungat, ceea ce nu cred ca iti permiti. dar sigur iti permiti o dieta echilibrata si nu cred ca te dor picioarele ca sa alergi/mergi cu bicicleta, etc