| anonim_4396 a întrebat:

fetelor, am o problema și o întrebare mai exact eu m-am epilat,, acolo jos,,(zona intimă) doar o dată și mai exact cu lama si eu sunt mai păroasă, îmi crește parul repede și deja a doua zi a început să mă înțepe și nu știu ce să fac, este prima data. Mă gândeam să încerc și cu ceară dar am auzit că doare (am 12 ani), voi ce metoda folosiți, cum a fost prima dată și la ce vârstă? Ceara aceea se găsește la farmacii(și doare)? Am nevoie de sfaturi:*

12 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

La 12 ani e cam devreme pentru a te epila cu lama.
Poți încerca crema depilatoare.

| alina2k18 a răspuns:

Ehh de pe la 13 ani ma fac joswinking tot hairy sunt si eu mai sunt si bruneta laughing
Eu cu epilator m-am facut, doare ca dr@cu dar...
M-am mai facut si cu ceara dar la salon, nu ai cum sa te faci singura acasa inghinal.
Cere niste banuti mamei si du-te la un salon, o sa te faci lunar cu ceara si parul o sa creasca fin nu tepos, in timp - ani de zile- se rareste si subtiaza.

| AnastasiaK a răspuns:

Da, te va durea cu ceară. O găsești si in farmacii si în multe supermarketuri chiar. Gasesti tot ce vrei, de la aparate de epilat cu ceara pana la benzi depilatoare, dar la varsta ta nu vad la ce ti-ar trebui. Inteleg dorinta de ingrijire, dar consider ca la 12 ani e suficient sa folosesti lama o data pe saptamana si cand mai cresti sa mergi la un salon pentru epilare cu ceara sau, dupa 18 ani, sa optezi pentri epilare laser. Momentan nu vad de ce sa te chinui singura. Epilarea cu ceara creeaza durere oricum, mai ales la inceput, si cu atat mai mult in zona inghinala.

| AnastasiaK a răspuns:

Tipic barbatesc laughing Cum credeti voi ca lumea se invarte in jurul vostru...

Glumesc, nu sunt sexista, dar sincer iti spun ca daca singurul motiv pentru epilare ar fi sexul, probabil multe nu s-ar mai epila deloc. Voua, barbatilor, nu va plac femeile ne-epilate, dar va place sexul si sunteti dispusi sa stingeti lumina sau sa inchideti ochii la nevoie. Ce preferi si ce esti dispus sa accepti sunt chestii total diferite, asa ca e timpul pentru crudul adevar: femeile nu se epileaza pentru barbati...cel putin nu cele care o fac regulat happy

| Simpatic a răspuns (pentru AnastasiaK):

Corect, dar cei care-s obisnuiti cu mesajele mele inteleg ca eu am o nota de caterinca si sarcasm in fiecare postare.
eu nu cred ca se invarte lumea in jurul meu sa stii.
si nu sunt prea increzut.
dar multumesc de lamurire.

| AnastasiaK a răspuns (pentru Simpatic):

Eu chiar am si zis ca glumeam in prima partea a raspunsului. Iar restul, dupa cum ai zis si tu, simple lamuriri.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Te obișnuiești după un timp și nu o sa te mai doară parul va creste mai rar și subțire nu e recomandat la vârsta ta sa te razi cu lama. Ai putea sa mergi și la un endocrinolog pentru un set de analize.

| 70gabriela70 a răspuns:

Buna! Incearca crema depilatoare.
Pupici

| TheWznd a răspuns:

Nu înțelegi tu prea multe, așa-i?

Fetele tinere se pot epila inghinal din diferite motive: nu le place senzația data de par, merg la bazinul de înot, merg la plaja, fac sport și trebuie sa se schimbe în vestiar și le e rușine cu parul inghinal în fata altor fete cărora poate încă nu le-a apărut, e mai ușor în timpul menstruației sa păstrezi o igiena sănătoasă etc.
Astea sunt doar câteva dintre motive. Nu te flata singur, ca nu toate femeile din lumea asta se epilează ca nu le place la bărbați parul inghinal.

Cât despre răspunsul la întrebare, sa te razi cu lama nu e foarte sănătos, în special dacă o faci regulat, pentru ca rădăcina parului se îngroașă și se întărește și poate de aspect de barba (se simte cum se simte obrazul unui bărbat care s-a rad recent), ceea ce nu e foarte estetic. Cel mai bine e sa vorbești cu mama ta sa ii ceri părerea legat de un salon de epilat, unde epilarea sa face de către profesioniști.

| Simpatic a răspuns (pentru TheWznd):

N-as fi ghicit ca esti o ea dupa nickaname, pe de alta parte am fost ironic caci mi s-a parut un pic prea mica (12 ani) autoarea acestui subiect.
Daca ati inteles ca-s misogin v-ati inselat.

| TheWznd a răspuns:

Subiectul epilatului inghinal la postares unui copil de 12 ani nu are tenta sexuals, si e total deplasat sa faci asemenea glume la postarile copiilor. Fats in fata ci o fetita de 12 ani le-ai face? Daca da, ai probleme grave.
Eu nu sunt feminista si nu am nici o problema cu glumele cu tenta sexuala, am o problems cand libidinosii le fac in fata copiilor, care nu au nici in mijloc de aparare?
Da nah, ce sa si, faci, daca altcineva nu te baga in seama.

PS: nu ma refeream la cum arati?

| TheWznd a răspuns (pentru TheWznd):

*postarea
*sexuala
*fata in fata cu
*problema