| anonim_4396 a întrebat:

Mie mi se îngrașă foarte repede părul! Cam în 10 ore după spălare, deja incepe, ca a 2 a zi sa arate ca nespalat de 1 saptamana. Am incercat multe sampoane, toate cele cunoscute si mai putin cunoscute, ieftine, dar si care depasesc 150 de lei tubul. Dar asta in timp. Nimic nu functioneaza, daca nu ma spal in fiecare zi, arat ca un boschetar, fara sa exagerez. Vor fi unii pe aici care probabil se gandesc ca parul meu se ingrasa atat de repede din cauza faptului ca ma spal prea des, ca sa va răspund, NU, nu asta e cauza. Stateam cate 5-7 zile cu el nespalat, arata ca ud. Am inceput sa ma spal din momentul in care mi-am dat seama cat de scarbos e, spre rusinea mea! Nu am de ales! Asa ca as vrea sa stiu, întrebarea aceasta e doar pentru persoanele care se spala zilnic/ cel mult la 2 zile pe cap. Vreau sa va întreb, de când ati început sa va spalati atat de des, v-a afectat intr-un fel parul? Gen, sa fie mai uscat, mai fara volum, fara stralucire etc?

2 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Pai solutia ar fi sa il speli mai rar, stiu ca nu vrei sa auzi asta si stiu ca e neplacut sa stai cu el nespalat, dar samponul nu te ajuta, sampoanele nu prea pot rezolva nimic, ele sunt facute sa curete parul si cam atat. Chiar daca te speli mai rar rezultatele se vad dupa foarte mult timp, ani chiar.
Insa exista o solutie care cred ca te-ar putea ajuta: samponul uscat, daca nu ai incercat deja. Face minuni, practic e un spray care abdoarbe sebumul din par si va arata ca si cand l-ai spalat in momentul ala si astfel prelungesti timpul dintre spalari si poate cine stie, rezolva pe termen lung problema ta.
Cel de la Batiste e cel mai bun. Il gasesti la Sensiblu in jur de 23 lei, eu il iau de la Farmacia Tei cu 14 lei.
Daca nu vrei sa il iei, poti folosi si pudra de bebelusi care are acelasi efect, iti torni in par, lasi 10 min si apoi scuturi parul. E si mai ieftina. Macar incearca metoda asta.

| 10000573 a răspuns:

Si eu am problema asta sau mai bine zis o aveam si reusesc sa o tin sub control in prezent
ajunsesem sa ma spal si la 2 zile pentru ca arata nespalat, cu timpul a inceput sa isi piarda din stralucire si sa se deterioreze de la atata spalat
cred ca si din cauza spalatului des ajunsese sa se ingrase si la 2 zile(ai mai auzit de asta observ din cele spuse)
da te cu ulei de masline inainte sa te speli pe cap si stai asa cat mai mult posibil.eu spre exemplu am stat si o zi intreaga sau chiar ma spalam a 2-a zi
ajuta foarte mult
cel putin pe mine ma ajuta sa ies din problema asta.si incearca sa te speli cu timpul macar la 5 zile
daca pare prea urat insa poti folosi sprei special de la farmacie care te dai cu el pe par si ajuta sa nu para slinos, mai e si pudra de talc insa eu nu prea folosesc asta decat in situatia in care cine stie cum nu mai am nici sprei
sper sa te ajute!