| IiiiiiiiiiRoxyIiiiiiiiii a întrebat:

vreau sa ma ingras vreo 7 kg pentru ca sunt foarte slaba straight face mananc foarte mult si fructe si legume si ciocolata si carne si cam de 2 ori pe luna hamburger. E adevarat ca fac sport de performanta si trebuie sa mananc mai mult.Chipsurile am auzit ca ingrasa...dar pe mine nu.Ce doamne fereste mai pot manca daca nu se pune nimic pe mine...cred ca e mostenire...asa e si mama.

Răspuns Câştigător
| unprietenaproape a răspuns:

Esti mereu activa, in miscare, de asta nu se depune nimic. mananca mai multe paste, orez, paine,

4 răspunsuri:
| EvilThoughts a răspuns:

Am o colegă care are aceeași problemă.
Mănâncă mai multe mâncăruri grase, mai multe prăjeli și încearcă să mănânci mai mult seara, după oar 18-19. Asta ar trebui să ajute.
De asemenea, dacă faci sport de performanță și ești în continuă mișcare, s-ar putea ca nimic să nu se depună. Ar putea fi, exact cum ai spus tu, moștenire de familie.
Părerea mea este că după ce nu vei mai face sportul respectiv, în câțiva ani de acum încolo, te vei mai îngrășa și vei ajunge la greutatea dorită.

| LoveTenis a răspuns:

Dieta de 7 zile pentru ingrasare

Sa te ingrasi pur si simplu nu este greu deloc. Este suficient sa mananci produse de fast food, produse de patiserie si alte alimente bogate in grasimi saturate si zahar. Daca la acestea adaugi lipsa miscarii, cu siguranta te ingrasi. Insa nu aceasta este solutia, deoarece toate aceste obiceiuri duc la o ingrasare nesanatoasa.

Pe tine te intereseaza sa te ingrasi prin marirea masei musculare, iar acest rezultat nu se poate obtine decat daca dormi suficient in fiecare seara, maresti numarul caloriilor sanatoase si faci exercitii fizice.

Mareste aportul caloric zilnic

Pentru a te ingrasa, trebuie sa maresti aportul caloric prin consumul unor alimente care, pe langa calorii, iti furnizeaza si cantitati importante de substante nutritive, in special proteine si carbohidrati complecsi. Ia 3 mese principale generoase si 2-3 gustari, pentru a putea suplimenta aportul de calorii.

Meniu pentru ingrasare sanatoasa

Mic dejun - un bol mare de cereale integrale si lapte integral, un pahar de suc de fructe, 1 banana mare.

Pranz - cartofi, orez brun sau fasole sau paine din faina integrala cu tofu, fructe oleaginoase (migdale, nuci, alune), iar la desert un mar cu unt de arahide.

Cina - piure de cartofi cu margarina, fasole verde si broccoli la aburi, sos de branza.

Gustari - o mana de fructe oleaginoase, un shake proteic sau un smoothie.

Acest meniu este orientativ, tu poti adauga si o portie de carne slaba la masa de pranz sau oua la micul dejun pentru a te ingrasa sanatos.

Fa exercitii pentru definirea masei musculare

Exercitiile fizice pentru marirea masei musculare sunt cu adevarat utile atunci cand vrei sa te ingrasi sanatos. Exercitiile cu greutati, genuflexiunile, inotul si gimnastica sunt doar cateva exemple de sporturi care favorizeaza marirea si definirea masei musculare.

Bea multa apa

Apa nu te ingrasa in mod direct, dar influenteaza ingrasarea, deoarece favorizeaza absorbtia substantelor nutritive in organism si, deci, contribuie pozitiv la hranirea muschilor.

Pe langa un consum optim de apa, este indicat sa consumi si alte bauturi sanatoase, care contin calorii bune. Este vorba despre lapte, sucuri proaspete de fructe, shakeuri proteice si smoothie-uri.

| Anonima240 a răspuns:

Mananca mai des hamburger. Daca faci sport de performanta, care t5e ajuta la slabit atunci trebuie sa mananci mai mult ca exercitiile pe care le faci sa te faca sa slabesti dar nu atat de mult. Sper ca ai inteles la ce ma refer.

| anncamarria a răspuns:

Si eu am aceeasi problema.Gandeste-te ca asa e si felul tau. Nu esti un om solid ca sa zici ca esti bolnava sau ceva.Eu m-am ingrasat mancand mai multe calorii.Gasesti pe net care e maximul de calorii pentru varsta ta si incearca sa il depasesti.