| ariannakaterine a întrebat:

Hey! Voi cum vă găsiți motivația atunci când doriți să începeti un anumit lucru? Vreau să incep să țin o dietă, dar imi este foarte greu sa renunt la obiceiurile nesanatoase!

Răspuns Apreciat de Editori
| Maxxxi a răspuns:

Ai putea folosi metoda de mica rasplata, creierul nostru elibereaza o cantitate de dopamina, aceasta cantitate depinzand de placerea si bucuria ta referitor la acel lucru.De exemplu cand citesti o carte cantitatea de dopamina eliberata este mult mai mica fata de cea eliberata atunci cand dai mesaje sau te uiti la un film.Atat timp cat creierul tau primeste o cantitate de dopamina mai mica cand mananci o salata si tu te-ai obisnuit cu o cantitate mare de dopamina oferita de prajituri, chips-uri etc, creierul nu va gasi o motivatie puternica si nu o sa poti reusi usor.Creierului ii place sa primeasca rasplata imediat dupa munca depusa. Poti sa iti propui:Daca azi mananc sanatos, maine o sa pot manca o prajitura :) (nu poti manca seara deoarece se depune, mai degraba mananci dimineata ca sa consumi caloriile in timpul zilei). Creierul dupa ceva timp se va obisnui cu o cantitate mai mica de dopamina si va fi mai usor sa tii dieta pentru ca creierul tau incepe sa se bucure de salata :).Sa mananci sanatos nu e indeajus pentru dieta ar trebui sa faci niste exercitii daca vrei, dar eu personal recomand.

Uite aici un video explicativ sunt sigur ca o sa te ajute eu am scris mai pe scurt :).

https://www.youtube.com/watch?v=9QiE-M1LrZk

Sper sa reusesti sa te tii de dieta, la inceput o sa fie mai greu dar apoi te obisnuiesti.Sa ai o zi buna :).

| ariannakaterine explică:

Mulțumesc mult pentru toate ponturile! Mulțumesc și pentru video, îl voi viziona! Zi bună să ai si tu!

3 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Eu zic ca inainte de dieta sa incepi sa cauti mancaruri sanatoase care sa-ti placa, sa vezi cum e fara fast food si dulciuri, sa te inveti sa iti gatesti, practic sa intri treptat in ea. Daca intri irect in regim si nu esti macar ok cu gatitul o sa fie greu.

| ariannakaterine explică (pentru RoCkKiD):

Wow! Super! La ideea asta chiar nu m-am gândit, dar promit ca am să o pun in aplicare! Multumesc mult!

| alina2k18 a răspuns:

Ma dezbrac si ma uit in oglindawinking pe toate partile.

| ariannakaterine explică (pentru alina2k18):

Problema este că la mine încă nu a inceput să se observe in oglinda "pe toate partile", ci doar la cântar se văd 2-3 kg in plus care pe mine ma totusi mă ingrijoreaza. happy

| RoCkKiD a răspuns (pentru alina2k18):

Tu esti la regim de un an. Nu ai mai terminat cu el?

| alina2k18 a răspuns (pentru RoCkKiD):

M-a terminat el pe minewinking

| RoCkKiD a răspuns (pentru alina2k18):

Atunci totul e bine cand se termina cu bine sau cu tine, una din variante.

| AlexMh a răspuns:

Nu stiu sa iti raspund fiindca de exemplu sunt fumator. Probabil as putea sa ma las dar imi place prea mult si nu vad rostul chiar si in ciuda faptului ca sunt constient ca imi face rau happy Tot ce pot sa iti spun e ca sunt doua tipuri de persoane: cele care renunta la obiceiul lor din prima, brusc, si cele care fac asta gradual, schimband cantitatile putin cate putin ca sa faca tranzitia mai usoara, sa obisnuiasca si corpul si psihicul.

| ariannakaterine explică (pentru AlexMh):

Mulțumesc pentru ponturi!