| aniiledha a întrebat:

Hi fetelor. Am si eu o problema cu parul meusad. Am varfurile foarte despicate si aspre, folosesc si balsam ca sa le hidrateze dar nimic. as vrea sa-mi recomandati o masca pentru par sau orice pe care le-ati incercat si voi, si stiti ca da rezultate. si pentru ca varfurile mele sunt despicate se rup foarte repede si am senzatia ca parul meu numai creste. plz un pic de ajutor daca se poate. fundita garantatawinking

Răspuns Câştigător
| cireasa a răspuns:

BUna ar fi bine ca sa le tunzi si dupa s-al ingrijesti pentru ca parul sa se regenerezie si va campa un aspc ma frumos si mai ingrijit, dar uite aici o m, asca care o sa te asigur eu o sa ajute am incercat-o si eu.

Ingrediente:

2 oua
60g de suc proaspat de portocale
1/2 banana
Bate bine doua oua si amesteca-le cu suc de portocale si jumatate de banana. Aplica masca de la radacina pana la varfuri si acopera parul cu o casca de dus.

Eu am tecut prin asta si am mers la un om care face tratamente de par si miadat urmatoarele retete:

O masca foarte buna este aceea facuta din doua linguri de miere si un galbenus de ou. Se amesteca foarte bine ingredientele si se aplica pe parul ud, avandu-se grija sa se faca o buna uniformizare. Mai trebuie sa ai grija sa nu aplicati masca la radacina firului de par.

O alta masca foarte eficienta este cea pe baza de miere si ulei de masline, la care se mai poate adauga zeama de la o jumatate de lamaie. Este o masca ce confera in primul rand rezistenta firului de par, si se va aplica in special in sezonul rece.

Mierea se poate aplica si ca atare pe varfurile deteriorate insa produsul va trebui sa fie de foarte buna calitate. La clatire puteti pune in apa zeama de la o lamaie. Zeama de lamaie confera parului stralucire. Aceasta m-a ajutat cel mai mult pe mie.

Pentru ca eficienta acestor masti pe baza de miere sa fie cat mai mare e bine sa renunti pentru o perioada sa iti mai usuci parul cu feonul sau sa mai folosesti placa pentru intins. Pieptanati parul doar o singura data pe zi si incerca sa il tineti cat mai mult liber. Sper ca te-amajutat. funda

2 răspunsuri:
| niki a răspuns:

Crema MIDOLLO cu placenta, face minuni vei vedea. e vreo 16 lei la 1 kg, dar este ff buna. eu am avut parul distrus de la permanent si dupa prima aplicare nici nu se mai cunoastea ca l-am avut ars vreodata! dar mai intai trebuie sa iti tai varfurile despicate ca sa nu se mai rupa! sper ca te-am ajutat, te pup

| danadana28 a răspuns:

Primul remediu este foarfeca. Dupa aceea iti recomand sa folosesti ser pentru varfuri despicate de la Gerovital (la mine a functionat foarte bine), iar ca masca poti folosi din aceeasi gama cu serul, cea pentru par degradat. Eu in fiecare primavara mai fac o "cura" cu lotiune cu petroleum care pe langa faptul ca face parul sa fie stralucitor, il regenereaza si chiar il indeseste, dupa cateva folosiri vei vedea mult puf si fire de par noi.