| GogosikaInfuriata a întrebat:

Ideea e urmatoarea: vreau sa ma ingras big grin

Am 22 de ani, 1.60 inaltime si 40 kg. Am mai slabit un pic si din cauza stresului cu licenta asta la terminarea facultatii, momentan mananc f. putin parca nu mai pot manca la fel ca inainte, parca mi sa miscorat stomacul worried Pentru doua luni o sa plec la bunici, unde o sa dorm suficient, relax total, stat la plaja toata ziua, adica eu zic ca imi va prinde bine aceasta perioada.

Dar pe langa asta + alimentatie sanatoasa (ca la bunica acasa laughing ) vreau sa iau ceva proteine ca sa asimilez cu siguranta cateva kg in aceste doua luni happy Ceva sfaturi aveti? Am auzit ca creatina monohidrata ar ingrasa daca e luata si nu faci efort fizic (adica mers la sala) e adevarat? Vreau sfaturi din partea carora au incercat, si nu vreau raspunsuri de gen "ce iei toate prostiile" sau "baga mancare cat curpinde" ca la organismul meu nu prea functioneaza, am fost slabuta din nastere happy

Multumesc

Răspuns Câştigător
| campanario a răspuns:

Scumpa mea. Nu prea ai ce sa faci asa e metabolismul nostru! Eu am 24 ani, 1, 50 cm si 46-47 kg. M'am inscris ca disperata la sala, am bagat 4 galeti de proteine in mine si tot nimic. Avem arderile prea accelerate in organism Un mic truc, care il utilizez si eu pentru a nu scadea sub 46 kg, caut alimente cu un continut ridicat in calorii! Cand ma duc la cumparaturi, iau doua produse egale, si ma uit care are cele mai multe calorii. Am cautat un calculator de calorii pe net si tu ar trebui sa consumi, 1468 calorii zilnic. Nu e mult crede'ma ca daca aduni o cana de lapte si nu mai stiu ce, o sa ramai surpinsa ca se poate. Eu unica data cand m-am ingrasat, a fost ca am avut cine sa imi faca, mancare. Si atunci nu exista apa, doar apa minerala! Cautam lichide cu gaz, nu ma feream, si mancam carne, multa carne! Insa toata partea asta, are partea rea din pacate. Am castigat kg, mai exact grasime, unde nu trebuie, vergeturi, ma oboseam repede. Am slabit simplu. O perioada de stres extrem si am ajuns de la 53 kg la 40 in 2 saptamani. Eu cand ma stresez slabesc foarte usor sad. Cine te critica, o face pentru ca nu sunt constienti de situatie. Nu isi dau seama ca noi ne dorim sa ne ingrasam dar nu putem. Eu cand primesc "complimente " ceva de genul "vai ce slabuta esti, ai mancat ceva azi " eu le raspund sec : si cum ai vrea sa arat ca tine? nu am mancat, ma plac asa cum sunt, nu vreau sa ajung batoza. Un truc care mi-a folosit, e ca ma uitam in oglinda si imi ziceam : se pare ca m-am ingrasat un pic! Si cand ma suiam pe cantar dupa cateva zile parca as fii pus un kg. Pt mine fiecare kg e o bucurie, daca vad ca am mai pus ceva, am ziua fericita. Sanatate multa iti doresc! :*

4 răspunsuri:
| TicTacUser a răspuns:

Creatina monohidrata. am incercat si eu si merge... dar ai grija cat consumi...iei creatina monohidrata si apoi nu mananci nimic jumatate de zi.doar seara.foarte putin.pentru a isi face efectul final.cred c a stii cum se ia. dimineata si atat.seara doar cat mananci putin. funda?

| mihaibrasov a răspuns:

Esti si mic de inaltime. Eu ti-as recomanda (ca pana la 25 de ani cica, inca mai poti creste si in inaltime) sa joci baschet sau sporturi de genul. Si sa iti doresti sa cresti in inaltime. Poate prinzi cativa cm, vara asta, si abia apoi sa te gandesti la ingrasat.
Nu merita sa dai banii pe suplimenti ce contin si alte chestii... e mai mult de povestit, oricum orice avantaj are si dezavantaje, sa nu uiti asta.

| CaVoU a răspuns:

Da merge cu creatina sau cu steroizi

| Cosmin86 a răspuns (pentru CaVoU):

De cand naiba merge cu substante DOPANTE ( steroizi )?

Daca esti idiot, mai taci