| Iunix a întrebat:

Imi miroase foarte urat parul din cap.

Baiat 22 de ani.

- Ma spal zilnic, pe fiecare seara fac un dus lung de 1 ora ( atat dureaza... ) si ma spal foarte bine PESTE tot. Din nou, de fiecare data ma spal si pe cap.
- am tenul gras.
- am parul foarte rar si nu creste prea lung, doar vreo 5 cm. indiferent daca nu ma tund. (mostenire genetica de toata scarba).
- parul...de exemplu acum NU e uleios, dar tot miroase urat (am facut dus azi dimineata, adica acum 6 ore, m-am spalt pe cap cu sampon), NU am transpirat, NU am depus efort.
- Daca fac dus seara, dimineata sunt curat, ma duc la facultate/munca. Seara parul e uleios, nu mult, de la distanta arata normal dar daca trec mana prin el are ceva sebum si miroase urat.
- mereu am la radacina firului de par, infipte in scalp mici ` bilute ` albe, nu-i matreata. Sunt cateva si le simt cu degetele de la mana. NU sunt nici fiinte vii, cred ca-i sebum intarit.
- NU am deloc matreata.
- parul imi cade daca dau cu mana prin el, v-am zis, e rar + inceput de alopecie.

Ce am incercat pana acum?
-... m-am splat mai des, pe langa dusul de seara mai ma spalam si dimineata, din nou -_-. fara rezultat. Asta timp de aproape un an, credeam ca nu ma spal destul de des. Am renuntat la dusul de dimineata si am ramas doar la cel zilnic de seara deoarece aveam pielea de la maini, picioare si ceafa foarte uscata si crapata. Acum am mai rarit problema asta.

Am incercat sa ma spal pe cap doar cu sapun dove. NU a mers.
Am incercat sa ma spal doar cu sampon, Head & Shoulders. Nu a mers. Pe langa asta imi lasa si parul foarte moale si nu mai sta in nicun fel, nu ca ar sta oricum. Seara acelasi rezultat.
Am incercat sa ma spal doar cu apa pe cap, fara nimic altceva. Nu a functionat.
++Toate aceste incercari le-am testat timp de mai multe zile, cam o saptamana pentru fiecare metoda.

As vrea sa ma rad in cap si sa termin toata povestea asta, oricum e un par de tot rahatul dar mai trebuie sa ies din casa. Si inainte sa fac asta poate ma ajutati cu cateva idei.

Mai des de atat nu pot si nici nu vreau sa ma spal pe cap, ma spal pe fiecre seara si frec de-l ia dracu si tot degeaba.
Nu port caciula/ fes ca sa zici ca transpir.

Nu am probleme cu transpiratie pe restul corpului.

Ce ar trebui sa fac?

9 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Mergi la dermatolog, parul gras este prin el insasi urat mirositor dar nu exagerat de mult si nu intr-un timp atat de scurt.
Pe de alta parte te speli prea des, e recomandat 1 data la catev azile 2-3 zile nu in fiecare zi, sampoanele sunt si ele chimicale totusi.
Tu ai nevoie de niste sampoane tratament nu de sampoane din comert.
De aceea te poate ajuta medicul dermatolog!

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ia povesteste-ne oleaca despre ce dieta ai. Zi-ne de exemplu ce ai mincat/baut in ultimele trei zile.

| Iunix explică (pentru GabiDumitrescu):

Suc granini fara acid, beau zilnic 1, 5l suc ` natural `necarbogazos, Ciao. NU cola, fanta sau ceva de genu.
De mancat, ciorba de pui, mai rar o felie de pizza, un iaurt natural cu fructe, pulpe de pui la cratar, sarmale. Cam asta am mancat in ultimu timp din ce mi-am adus aminte acum. Adica nu mananc dulciuri, prajeli sau porcarii, eu zic ca mananc destul de sanatos.

Sa zicem ca intr-o zi a; manca o ciorba de pui, un ostropel de pui, suc, o paine de 80g cam asa. Carne de porc foarte rar, acum na, daca a facut mama sarmale, oricum face de cateva ori pe an.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Iunix):

Citeva sfaturi de aplicat de-a lungul a MACAR o luna si sa vezi efectul - sunt sigur ca nu ma vor contrazice colegii mai cunoscatori intr-ale dietelor si nutritiei, care sper sa adauge si alte sfaturi la ale mele.
1. Bea APA PLATA. Atit.
2. Sarmale, ciorba... sunt prajeli mai mult sau mai putin. Incearca sa scoti ORICE e prajit perioada asta. Gratar + orez + legume, salate.
3. FARA LACTATE!

As subscrie si eu la sfatul cu spalatul pe cap exagerat. De vreo 3 ori pe saptamana si tot e mult. Ca sampon, iti recomand sa incerci asta: https://comenzi.farmaciatei.ro/......ic-p304238

| Donsavas a răspuns:

Încearcă un șampon cu seleniu sau zinc pentru par gras.

| WhiteLife a răspuns:

Încearcă să nu te speli zilnic pe cap, ci de 2-3 ori pe săptămână. Daca îndepărtezi așa des sebumul de pe scalp e normal sa se producă din ce in ce mai mult pentru a înlocui acea cantitate. Sau încearcă să folosești șampon uscat, absoarbe o parte de sebum, are și un miros plăcut și parul este oarecum mai ușor de aranjat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Să mergi la medic.

| AndreeaDaniela2000 a răspuns:

Chiar te incurajez sa te razi in cap, lasa-ti si putina barba si mustata, ofera-i parului tau un nou start si mananca mai multe fructe si legume, pentru ca parul e facut din keratina si are nevoie de alimente calitative. Femeilor le plac cheliosii oricum happy

| Adina23442 a răspuns:

Te duci la dermatolog și ii spui problema asta iar ea îți va recomanda un șampon pentru problema asta