| NikyNick a întrebat:

Imi puteti da niste sfaturi care m-ar putea ajuta sa scap de cosuri?

5 răspunsuri:
| AnaRadu a răspuns:

Hei. Trebuie sa te speli pe fata de multe ori si sa iti hidratezi bine tenul. Cel mai bine pentru un alt tratament mergi la un dermatolog.

| NoNameqed a răspuns:

Gălbenuş de ou

Un gălbenuş de ou, bătut bine înainte să fie aplicat pe faţă cu o pensulă cosmetică, este un tratament eficace împotriva coşurilor. Lasă-l să se usuce şi spălă-ţi faţa după 10 minute cu apă călduţă. Repetat zilnic timp de o săptămână, acest tratament poate avea efecte excelente.
Pasta de dinti
Trucul cu pasta de dinti este unul dintre cele mai vechi si cele mai eficiente remedii impotriva cosurilor, pentru ca le usuca rapid. Seara, dupa ce ti-ai spalat bine fata si dupa ce ai dus la bun sfarsit ritualul tau de frumusete, aplica foarte putina pasta de dinti peste cosul inestetic, care iti da batai de cap. Lasa pasta de dinti sa actioneze intreaga noapte, iar dimineata vei observa ca acel cos de pe nas sau barbie va fi mult mai putin vizibil.

Cubul de gheata
O alta modalitate de a scapa de un cos nedorit consta in aplicarea unui cub de gheata pe el, aceasta avand rolul de a imbunatati circulatia sangvina. Acest remediu rapid iti va ingheta porii si te va ajuta sa iti purifici tenul, reducand si excesul de sebum. De asemenea, calmeaza inflamatiile si iti hidrateaza tenul. Iti sugeram sa aplici cubul de gheata peste zona cu probleme de cel putin 3 ori pe zi, daca vrei ca efectul sa fie cat mai vizibil.
Mierea
Mierea este considerata a fi cel mai bun remediu impotriva cosurilor. Este un antibiotic natural, care te va ajuta sa previi infectiile, grabind in cele mai multe cazuri chiar si vindecarea acneei. Tot ce trebuie sa faci este sa aplici putina miere pe un disc de vata, dupa care sa masezi delicat zona afectata. Lasa sa actioneze pret de 30 de minute, dupa care indeparteaza mierea cu apa calduta.

Usturoiul
Chiar daca pare de necrezut, usturoiul este remediul natural care te ajuta sa scapi de cosuri destul de rapid. Este bogat in sulf, care este cunoscut pentru eficienta sa in combaterea formelor blande de acnee, asa ca aplica-l cu incredere. Taie un catel de ustoroi pe jumatate, maseaza usor si lasa sa actioneze 5 minute, dupa care clateste bine tenul cu apa calda. Pentru ca usturoiul are un miros destul de suparator, este recomandat sa aplici acest tratament seara, inainte de culcare, pentru ca aroma de usturoi va persista destul de multe ore pe pielea ta.

Lamaia
Iata probabil cea mai buna solutie impotriva cosurilor - lamaia! Sucul de lamaie este bogat in vitamina C si are proprietati astringente, care contribuie la uscarea rapida a cosurilor. Este foarte important sa folosesti sucul de lamaie proaspat stors, in favoarea celui din comert, intrucat astfel vei putea beneficia din plin de efectele acestui fruct minune. Foloseste un disc de vata imbibat in sucul de lamaie si aplica-l peste cosul nedorit. Lasa solutia sa actioneze peste noapte.

| catapinguu a răspuns:

Nu suntem in masura sa-ti dam sfaturi asa, dupa gura lumii! Mergi la un dermatolog si iti da cel mai bun sfat, un unguent care o sa te ajute! O zi buna! happy

| vodak a răspuns:

Http://fans-like.com/Gerovital-Plant-Stop-Acnee2
http://fans-like.com/Gerovital-Plant-Stop-Acnee3

Cu o eficacitate antiacneica demonstrata clinic de 83%, produsele gamei Stop Acnee te scapa de acnee in doar 4 saptamani.
sau
Tratament local antiacneic
http://fans-like.com/Tratament-local-antiacneic1
Vindeca rapid leziunile cauzate de acnee. Imbogatita cu aloe vera.

sau ceva mai scump:
Tratament anti acneic de la Mario Badescu
http://fans-like.com/Tratament-anti-acneic
Recomand folosirea in acelasi timp si ceva suplimente gen:
http://fans-like.com/acnestop-forte-supliment
http://fans-like.com/acnestop-forte-supliment2

sau
http://fans-like.com/Plantextrakt-muguri-platan

| CristineCriss a răspuns:

Buna! Poti sa iti faci măști de fata sau sa te speli in fiecare dimineața cu săpun de sulf care se găsește la farmacie este mai ieftin decât un dermatolog.