| suntcuriossastii a întrebat:

In cazul brățărilor din argint, aur etc pot fi ținute in apa gen la mare, dar la celelalte imitații se strica nu?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Orice metal poate fi tinut sub apa, iar fara oxigen nu se va oxida.
Bijuteriile din aur nu sunt atacate de apa, afectat putand fi mai mult cealalte metale din aliaj.
Argintul se oxideaza (devine negru) chiar si de la aer, daca-l porti sau le tii puse undeva "la uscat".

Daca speli bijuteriile dupa ce iesi din apa sarata de mare, atunci - dupa uscare rapida - nu prea vor fi afectate.

| RoCkKiD a răspuns:

Aurul nu e afectat nicicum de apa sarata. poti sa te balacesti cu bijuterii de aur oricatatata timp cat nu-i aur din ala trandafiriu pentru ca ala are cupru bagat in el ca sa aiba nunta aia de trandafir si ala se oxideaza. Aurul aur nu e afectat.

Arginul in schimb poate fi afectat, apa sarata il va oxida si se va face negricios. Asta nu o sa se intampla instant dar intr-un concediu e destul de probabil.

Ma rog..eu as sugera sa nu folosesti bijuterii la mare ca risti sa le pierzi dar asta e alta poveste...

| Andreeush a răspuns:

Mai bine dă jos bijuteriile când intri în apă.
Argintul se oxidează din câte știu.

| Bizon95 a răspuns:

Apa sarata corodeaza (nu doar oxideaza) metalele ne-nobile
aurul nu e afectat deloc, iar argintul, cu toate ca face oxid, ala e dezinfectant (NO SHlT, pe vremuri bogatanii nu faceau holera pentru ca beau apa din pahare de argint)

asa ca daca ai o imitatie din cupru acoperit cu aur, o sa se faca verde, iar oxidul e toxic

| Username272 a răspuns:

Argintul poate fi afectat odată Am avut și eu o brățară de argint și am intrat cu ea în apă și peste câteva zile mi sa făcut rozalie însă aurul nu poate fi afectat poți intra cu el în apă