| AmazingONEx a întrebat:

În decurs de cât timp se duce bronzul?

5 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

O săptămână.

| QElenaBoghiu a răspuns:

Cel natural normal ca in timp va disparea daca nu-l intretii! intretinerea o poti face cu o crema usor bronzanta pe care sa o aplici in fiecare zi! astfel o sa iti mentii bronzul! good luck

| AmazingONEx explică (pentru QElenaBoghiu):

Îți dau cel mai bun răspuns dacă îmi răspunzi la asta (un scenariu):eu lucrezi în grădină timp de o săptămână și observ că m-am cam,, înnegrit", în cât timp se duce?

| QElenaBoghiu a răspuns (pentru AmazingONEx):

Când te bronzezi, melanina, pigmentul pielii, colorează celulele deja existente. Cele noi, care se vor forma după expunerea la soare, vor avea culoarea normală şi când ele sunt împinse în sus, în stratul cornos, pielea ta nu va mai fi bronzată ci va avea culoarea naturală.

„Călătoria" unei celule de la naşterea ei şi până în stratul superior al pielii durează în jur de o lună, deci aceasta e perioada pentru care se va menţine bronzul dacă nu mergi din nou la plajă.

| ioana7896 a răspuns:

Stiu eu cum sa scapi de el dacă vrei mai repede. cel puțin cel de pe fata. îți cureți niște cartofi ii razi pe răzătoare si iti faci asa o masca cu ei. in cel puțin de o săptămână dacă faci asta de câte 2 3 ori pe zi se duce