| CherryKiss a întrebat:

In fiecare dimineata ma trezesc cu o respiratie foarte urat mirositoare, chiar daca ma spal de 3 ori pe zi si folosesc apa de gura si ata dentara. Am incercat tot felul de metode naturale de genul : gargara cu bicarbonat de sodiu... Insa nimic nu functioneaza. Vreo sugestie? Ofer funda

Răspuns Câştigător
| Dolodolo a răspuns:

Pentru a va ajuta sa aveti o respiratie mai placuta:
- faceti gargara cu apa de gura;
- periati-va dintii, limba, cerul gurii si gingiile de cel putin doua ori pe zi cu pasta de dinti;
- folositi ata dentara cel putin o data pe zi;
- adoptati o diata saraca in grasimi si bogata in fructe si vegetale;
- mancati mai putina carne;
- nu fumati si nu folositi alte produse de tutun, cum ar fi tutun de prizat sau de mestecat;
- evitati mancarurile si bauturile care cauzeaza respiratia neplacuta, cum ar fi usturoiul sau bauturile alcoolice;
- mancati la intervale regulate. Dieta sau saritul meselor pot scadea productia de saliva cauzand respiratia urat mirositoare;
- mestecati guma de mestecat fara zahar, sugeti bomboane de menta fara zahar, beti apa, mai ales daca aveti gura uscata;
- incercati batoanele mentolate, care contin ingredientele din apa de gura si care vi se dizolva in gura;
- indepartati protezele mobile, puntile mobile, protezele partiale sau aparatele ortodontice si spalati-le o data pe zi sau conform indicatiilor stomatologului. Bucatele de mancare sau bacterii se pot aduna in acestea, cauzand respiratia neplacuta;
- folositi apa de gura pentru indepartarea temporara a respiratiei urat mirositoare. Plimbati-o prin gura aproximativ 30 de secunde inainte de a o scuipa;
- efectuati controale dentare regulate;
- faceti-va o programare la un specialist in otolaringologie (investigheaza urechea, nasul si gatul) daca aveti probleme frecvente cu respiratia neplacuta.
FUNDA?

2 răspunsuri:
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Citeste cu atentie aici http://www.sfatulmedicului.ro/......ficata_399
Mari succese!

| Georgiiiii a răspuns:

S-ar putea sa ai probleme cu stomacul. in anumite cazuri respiratia urat mirositoare a gurii se datoreaza anumitor boli ale stomacului.
eu cred ca ar trebui sa iti face niste analize si daca totul e ok nu ramane decat sa iei niste guma mentolatabig grin