| Fernando9Torres a întrebat:

La ce mana/deget se poarta un inel(nu verigheta,inel normal)? Si am inteles ca bratara se poate purta la oricare mana(daca nu porti ceas), asa-i si cu inelul?

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

In Romania verigheta se poarta pe stanga, intotdeauna. Este acceptabil să porti un ceas si o verigheta si un inel pe cealalta mana. Poti purta si un lantisor dar sa se termine la clavicula si nu la piept. Daca porti ceas bratara sta pe mana dreapta. Toate trebuie sa fie de aceeasi categorie. Adica daca ai o bijuterie finuta la mana nu pui un lantoc de caine la gat. E tiganesc!

| justanotheruser99 a răspuns:

Nu prea are importanță, dar de obicei pe dreapta ( eu am inele anti-stres pe ambele mâini laughing ), iar in legătură cu brățările e exact aceeasi chestie le poți purta pe ambele mâini, dar aici se tine cont sa nu te deranjeze (daca scrii, etc).

| Printesa10TM a răspuns:

Poti sa il porti pe ce deget vrei.

| Biancaaaas a răspuns:

La arătător, mijlociu sau inelar, iar la degetul mare dacă eşti băiat, deşi nu e prea frumos laughing. Mâna nu prea are importanță.

| Diana5505 a răspuns:

Bineînțeles, fiecare poartă ce vrea si cum vrea