| WolfgangKreutzfeldt a întrebat:

La nunți, botezuri, chestii din astea trebuie mers neapărat în costum cu cămașă și alte porcarii de genu? Un blug sau ceva pantalon oleacă mai elegant (dar nu de costum) și ceva tricou (nu suport cămașa nici sa ma bați) nu merge?

35 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca si preotul face slujba in jeansi si tricou, atunci poti merge si tu astfel imbracat.

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru Bula):

Nu zici rau. Oricum ceva mai ok, dar nu pantaloni de costum si camasa

suntserios
| suntserios a răspuns:

Tu poti sa mergi in ce vrei imbracat daca nu te deranjeaza sa te confunde lumea cu fotograful.
Mi se pare asa de bun simt sa faci un efort sa te imbraci la camasa si panataloni si nu in haine de mers la mall la un asemenea eveniment.

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru suntserios):

N-a zis nimeni de haine de mall, dar nu pantaloni de costum si camasa. Nu o suport pe mine efectiv sa simt senzatia aia de camasa

| suntserios a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Blugi si tricou sunt haine de mall

| Drimmero a răspuns:

Camasa chiar e eleganta pe langa pantalonii de stofa si sacou, mai ales cand afara sunt 50 de grade si pana la salon/restaurant sau unde fac ei mai dureaza pana plecati cu totii. Totusi e de bun simt sa fii la costum atunci, astea-s traditiile.

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru Drimmero):

Stiu ca e eleganta dar mie nu-mi place deloc sa ma imbrac asa, niciodata nu mi-a placut cu toate ca mi s-a zis ( mai ales de fete ) ca mi-ar sta super la costum. Pur si simplu nu suport camasa pe mine. Eu am alte valori si aceste "traditii" nu se regasesc printre ele. Imi place totusi cum ai pus problema

| GabiDumitrescu a răspuns:

Merge si casual, stai calm.

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru GabiDumitrescu):

Asa ziceam si eu. Ce pana mea atata costum cravata si camasa. M-ai vazut si stii cum imi place sa ma imbrac

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

No, faptul ca la partea asta se intampla sa ne potrivim nu o face universal acceptata, dar macar ai certitudinea ca nu esti singurul nebun care considera ca e ok sa mearga casual la evenimente la care altii se imbraca precum mortul (sau ginerica, tot pe acolo e vestimentatia "business"). Ca o paranteza, daca stai si cauti poze cu cei mai mari businessmani de pe planeta in momentul asta, mai ales cei din zona tech, ii cam numeri pe degete pe aia care nu se imbraca casual.

| Freya1 a răspuns:

Nu merge.Sa zicem ca la încălțăminte poti fenta pantofi, dar la pantaloni si camasa nu prea e indicat.
Da sunt cămăși acum la care iti sufulci manecile, cămăși tinerești nu din alea de moși si nu te deranjează cu nimic.

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru Freya1):

De ce spui ca nu merge Naty? Eu am 23 de ani si pana acu in viata am purtat camsa lejera cu maneci scurte tineresti cum spui tu de 2 ori in viata ( odata pentru poza de buletin si atunci batut de taica-meu si a doua oara la bac pentru anumite "motive" ) deci... Da-mi tu solutia aici

| johnnny123 a răspuns:

Sunt curios cum "nu suporti camasa" daca zici ca esti militar.
Nu sunt specialist in uniforme, dar din cate stiu eu cam toate uniformele includ si camasa.

In plus, nu inteleg cum un adult poate sa spuna "nu suport camasa". In ce sens nu o suporti? Intri in soc anafilactic daca-ti pui o camasa pe tine?

In fine, daca tii neaparat sa fii ala care vine in tricou, bermude si slapi la nunta si nu te deranjeaza ce parere vor avea ceilalti despre tine, nu exista nici o lege care sa te opreasca.

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru johnnny123):

Intr-adevar avem uniforme de oras ( alea "elegante" cu camasa, pantofi, etc etc de pe vremea lu Pazvante ) si uniforme de instructie ( pantaloni, veston, bocanci). La uniformele alea vechi ( alea verzi ) pe sub veston era si o camasa de camuflaj pe care o puteai avea. Acum s-a scos camasa de camuflaj si s-au bagat tricouri ( URAAA ) de o singura culoare. Mai bine in tricou cu maneca scurta, tatuaje la vedere, etc etc decat in rahatu ala de camasa

Nu suport sa o simt pe mine, e subtire, te strange la gat, in spate, e prea lipita de tine. Deci nu, nu intru in soc anafilactic glumetule

Nu as merge in bermude si slapi, dar un pantalon negru ( nu de costum ), un pantof ( nu din ala cu tot de costum ) cred ca merge ce pana mea. Oricum nu dau doi bani pe ce zice lumea despre mine, ma doare fix la basca.

| Emma30555 a răspuns:

La botezuri merge sa fi mai casual, dar la nunta nu prea, sunt cămăși moderne poți sa încerci ceva mai drăguț, ma refer ca nu trebuie neapărat cămașă alba de exemplu, ceva care sa te atragă și pe tine la fel și pantaloni.

| ywar a răspuns:

Sa vezi cum e sa mergi zi de zi in costum la serviciu, sa ai sedinte de divizie, sa aloci oameni si lista poate continua? Mie-mi place. Azi a inceput scoala. Imi aduc aminte de uniforma scolara si de poza de clasa I. Nu lipsea numarul matricol bine cusut.
Cat despre nunta: daca e o nunta cu staif trebuie sa ai un anumit cod de tinuta. Chiar si asa.e imaginea ta. Eu tin la a mea enorm. Te intalnesti cu oameni pe care ii cunosti: munca, prieteni, amici etc.
2-3 costume mai bune prin dressing nu strica. 1000 euro bucata, dar iti salveaza obrazul.
Sa auzim de bine?

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru ywar):

Mai bine in ploaie la instructie decat in birouri la hartii imbracat la camasa
Inseamna ca eu sunt opusul tau. Eu unul mi-am trantit medical atunci cand voiau sa-mi dea uniforma de oras laughing si alt coleg a primit-o.
Un prieten o sa faca nunta si nu stiu daca o sa fie ceva super extravagant sau nu. Imaginea mea... Imaginea care ma reprezinta e cea cu vestonul cu manecine suflecate si descheiat la gat. In viata asta am imbracat camasa de 2 ori ( pentru o poza de buletin si atunci batut de taica-meu si a doua oara la bac pentru niste "motive") ATAT
N-am nici un costum si nici n-o sa-mi iau vreodata

| Zuzu1991 a răspuns:

Este BS traditional in rrrrominica
adevarul e ca majoritatea nu ajung sa se puna la 14 ace decat la evenimente d'astea
insa faptul ca se uita urat daca nu esti imbracat asa e pur si simplu BS

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru Zuzu1991):

Extrem dar EXTREM de bine spus! Raspuns de OSCAR aici, nu alta.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Merci
/blush

| Zuzu1991 a răspuns:

Tipul ma ignora, presupun ca i-am mai zis odata ceva la o "perla" dinasta:
"acum 2 ore | Vântulalb a răspuns:
Macar atat respect sa arati fata de miri"

pe bune?!?
chiar crezi ca asta ii doare si nu plicul cu bani?!?
Geezaz

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru Zuzu1991):

Nu-i intereseaza de plicul de bani. In cazul meu ambii ma vor la nunta lor oricum as fi imbracat

Aparent unii chiar cred ca daca te duci imbracat la costum respecti pe cineva

| Werrich a răspuns:

Nu, poti sa mergi in trening Abibas si slapi Mike!

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru Werrich):

Sa stii ca sunt in stare

| mi25 a răspuns:

Respecta-te ca sa fii respectat!

| Vântulalb a răspuns:

Daca nici macar o camasa nu suporti pe tine, nu te mai duci la nunta!
Macar atat respect sa arati fata de miri: costumul. De preferat su cravata.
Ce educatie ai tu daca un costum e o prostie, iar maximum de eleganta e un tricou?

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru Vântulalb):

I-auzi, daca nu ai camasa si pantaloni ca cilalti papitoti care zici ca is trasi la indigo nu se poate intra, nu?
Mirele imi e prieten si ne cunoastem de foarte multi ani. Omul mi-a zis clar ca ar vrea sa vin la nunta si atunci cand i-am expus problema a zis clar ca nu-l intereseaza, ar vrea sa fiu acolo oricum
Recunosc ca "educatia" asta de care zici tu in legatura cu costumul si chestiile astea imi lipseste si ma bucur. Decat sa imi bat capul cu niste detalii care oricum nu conteaza pentru nimeni mai bine ca mine. Si nu, la mine maximul de eleganta e tricoul cu guler ( daca vin cu asta la tine inseamna ca te respect maxim )

| goguPatent a răspuns:

Daca intrebai de cravata mai avea sens.
Da o camasa sa pui pe tine nu cred ca mori.
Aceeasi camasa si aceeasi pantaloni ii poti folosi lejer 3-4 ani la nunti si botezuri, avantajul de a fi barbat

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru goguPatent):

De ce sa aiba sens daca era vorba de cravata?! Eu efectiv nu suport sa simt camasa pe piele orice mi-ai face, e prea subtire, prea pe gat, prea te stragne in spate. Am 23 de ani si n-am fost pana acu la nici o nunta deci...

| goguPatent a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Pentru ca o cravata e inconfortabila.
Camasa nu, e la fel ca un tricou, ba chiar poate fi purtat cu tricou pe dedesubt

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru goguPatent):

Sunt persoane care nu suporta camasa pe ei oricum ar fi ea purtata ( cu tricou pe dedesubt ). Oricum imi place cum ai pus problema

| TheGentleman a răspuns:

Există cămașă cu mânecă scurtă, iar la sacou merge și blugi negri/albaștri.

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru TheGentleman):

Stiu ca exista ( doar de 2 ori in viata am pus camasa si aia cu maneca scurta si cica "lejera" pe mine si imi ajunge ) dar efectiv nu suport sa o simt pe mine.

| dfsugiopdfiudygh a răspuns:

Există ținute elegante și fără cămașă, vezi tricourile polo sau alte tricouri pe site-uri precum bman.ro, spre exemplu. Nu știu de ce toată lumea insistă pe cămașă și pantaloni eleganți. Iar la nuntă îi vezi îmbrăcați pe bărbați de zici că-s trași la xerox, cămașă albă și pantaloni negri. Îmbracă ce-ți place pentru că mergi probabil la un eveniment din plăcere și pentru a te simți bine, nu faci vreo paradă.

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru dfsugiopdfiudygh):

Foarte bun raspuns. "Traditiile" astea cu camsa si tricou nu sunt musai sa fie respectate. Sunt si alte moduri de a te imbraca. Si asa la inceput vin toti la jdemii de ace si dupa o ora doua ii vezi transpirati dansand, band alcool si alte porcarii de genu. Chiar nu vad rostul