| Crs a întrebat:

Lacul de unghii transparent se mai poate lua de pe unghii si cu altceva in afara de acetona? Acum m-am apucat sa imi fac unghiile si am vazut ca nu mai am acetona! Si sincer mi-e foarte lene sa ma duc sa caut prin magazinele de la mine din cartier si nici nu sunt sigura ca voi gasi. Daca mai stie cineva o solutie, please heeeeeeeeeeelp sad.

8 răspunsuri:
| Malvina24 a răspuns:

Eterna mea problemă, pe lângă celelalte N probleme – eterne de asemenea, o reprezintă unghiile. Unghiile mele se exfoliază, nu sunt suficient de rezistente pentru a fi lăsate lungi, sunt friabile, vai soarta lor… Cred că părul suge toţi nutrienţii mei din corp şi nu mai am resurse pentru a susţine unghiile sănătoase.

Gândindu-mă că acetona contribuie la starea unghiilor mele, am folosit în ultimele luni (mai mult de 6) dizolvant pentru unghii fără acetonă. Ştiam că acetona usucă pielea din jurul unghiei şi cuticulele şi usucă suprafaţa unghiei. Media utilizării a fost cam o dată la 5-6 zile. De asemenea, am luat şi suplimente alimentare, deoarece am adesea carenţă de fier, aşa că am băgat la greu vitamine şi minerale, pe lângă folosirea cremelor puternic hidratante pentru mâini şi unghii.

Nu pot spune că dizolvantul fară acetonă a fost mai puţin dur cu unghiile şi cu pielea din jurul unghiei. Unghiile mele tot se exfoliază, îmi simt pielea parcă mai uscată după ce îl folosesc (aşa mi se pare mie), plus că se curăţă mult mai greu decât cu acetonă. Şi în timp ce-mi curăţ oja de pe unghii, aceasta se întinde pe pielea degetelor în loc să se ia şi să rămână pe discheta cu care curăţ. Evident că trebuie să-mi curăţ apoi şi pielea de petele de ojă.

Poate nu am găsit eu un dizolvant fără acetonă performant, am folosit Bourjois, dar am revenit la acetonă, care curăţă repede. Momentan acetona rămâne alegerea mea pentru a îndepărta lacul de unghii. Voi ce aţi ales?

| madaa a răspuns:

Daa mai da un strat de oja transparenta si lasa 2, 3 secunde dupa care stergeti unghia cu un servetel asa fac eu in situatii de urgenta

| ♥andreyusca11♥ a răspuns:

TIas recomanda sa te imbraci repede si sa pleci in oras acolo sigur vei gasi acetona

| mdaria a răspuns:

Diluant de vopseahappy

| ḭṆḠḕṙḀṠ a răspuns:

Spalate pe maini in apa calduta sau chiar mai fierbinte si va functiona

| sinziana1 a răspuns:

Dizolvant de vopsea... dar cred ca ar fi mai bine sa te duci sa-ti cumperi acetona

| procust a răspuns:

Orice alta varianta iti alegi, iti va afecta suficient de tare unghia, iar tratamentele pentru refacere sunt costisitoare, costa si presupun si timp sa si faca efectul. sfatul meu e sa rogi pe cineva sa ti aduca acetona

| Em_4523 a răspuns:

Mai dai odata cu un alt lac care nu iti trebuie si stergi repede. la mine functioneaza