| GabrielaStana540 a întrebat:

M-am decolorat de vreo luna aproape jumatate de par (am parul pana la fund )
Si a iesit un portocaliu misto, dar problema mea este ca tot imi cade parul de cand m-am decolorat imi cade parul si nu din radacina, se rupe pur si simpu, daca ma revopsesc din nou castaniu (culoarea mea naturala ) o sa mai cada?

Dau funda celui mai bun raspuns!

Răspuns Câştigător
| StrangeFruit a răspuns:

Acum 5 ani am făcut și eu aceeași prostie ca și tine. Aveam părul blond închis, m-am făcut roșcată, însă am observat că nuanța dispare într-o lună, două, părul devine spălăcit, iar din cauza vopsitului periodic, părul meu se deteriorează treptat și e foarte greu (și costisitor) să-l mai repari. Am riscat și mi-am decolorat părul ca să revin la blond și am obținut și eu acel portocoliu "mișto", firele de păr ca lâna de oaie ș.a.m.d. rolling on the floor În 3-4 ani părul meu a revenit treptat la blond-închis/șaten, a devenit din nou des și strălucitor cum era înainte. Evident, nu am frecventat salonurile, nu am cumpărat măști sau alte produse scumpe (hai să spunem eficiente), poate de asta s-a reparat mai greu. Să-mi vopsesc părul și apoi să mi-l decolorez a fost pentru mine o experiență de viață (negativă) laughing care m-a făcut să scap definitiv de ideea de a mă mai vopsi.
Eu îți recomand să te vopsești cu nuanța culorii tale naturale și să-ți îngrijești bine părul cu speranța ca, în viitorul apropiat, să ți se repare firul de păr, iar în viitorul mai îndepărtat să ajungi la culoarea ta naturală. sad Evident că o să-ți mai cadă și că nu o să arate deloc sănătos o perioadă de timp.
Eu îți recomand să folosești uleiul de argan și de cocos, să nu mai, folosești placă de păr, ondulator sau uscătorul de păr. big grin

5 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

S-a subtiat foarte tare (banuiesc ca era destul de subtire si inainte). Vopseaua tot are oxidant si alte minuni, oricum nu se compara cu decolorantul.

Si eu am patit sa mi se rupa efectiv parul (si mai ales sa imi cada) de la decolorant si mai ales de la placa. Decoloratul si placa sunt niste combinatii fatale laughing

Am folosit nuantator saten de la Loncolor (sunt 2 plicuri legate intre ele si le gasesti la orice magazin, nu au oxidant, amoniac, e doar un colorant) si nu vrei sa stii cat de frumos mi-a facut parul. Partea rea e ca se duce culoarea cam dupa 4 saptamani, dar m-as fi facut cu el si saptamanal laughing am revenit la blond pentru ca eu nu ma vad satena...dar sa stii ca se poate avea si un par decolorat frumos, daca e decolorat cum trebuie si mai ales daca nu sunt folosite placi si alte chestii.

| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca-ti cade parul, era de asteptat!
La decolorare se folosesc substante atat de dure, ca arde parul si in timp se macina si cade.
Punand o alta vopsea pe un par deja ars, nu va imbunatatii deloc situatia si va continua sa cada, posibil chiar mai mult.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Vopsitul sabeste si radacina parlui si rezistenta lui

| sweetys a răspuns:

O sa cada in continuare. Prin decolorare tu l-ai ars si firul s-a subtiat mult.

| Stanciu_Agnes_Daniela_1994 a răspuns:

Parul oricum cade, e normal, acum depinde de cantitatea care cade. Te poți vopsi, poate ajuta, dar nimeni nu îți poate garanta că nu îți va mai cădea.