| HyuLa a întrebat:

M-am vopsit de la 12-13 ani. Îmi luasem o culoare să spunem asemănătoare părului meu și a ieșit o nuanță genială. Cu timpul s-a dus culoarea, dat tot arăta destul de ok.
Pe la 13-14 ani am zis să mă vopsesc iar, sperând că voi avea iar norocul să iasă o nuanță frumoasă. Am luat un fel de portocaliu închis, dar a ieșit un roșcat mediu, nici prea închis nici prea deschis. Îmi plăcea nuanța și am spus să iau 2 cutii pentru că eu am părul lung, aproape până la fund (cutia aia nu prea îmi ajunsese). Bun, am amestecat vopseaua din ambele cutii, am făcut tot procedeul dar când m-am uscat am avut un șoc super nasol. ieșise o nuanță foarte deschisa de roșcat era super zurly, nu îmi plăcea era prea wow plus că urma să am probleme cu profesorii la școală. Am intrat în cadă și am stors părul ca o disperată să mai iasă vopseaua din el, se mai luase din el oricum. Faza e că de la prostia asta cu roșcatul mi se arsese părul. La prima vopsire de la 13 ani nu am pățit nimic, nu am observat că mi s-ar fi ars sau ceva.
Acum părul meu și-a mai revenit cât de cât. Problema e în felul următor : am 3 culori în cap : șaten, blond și portocaliu.
La rădăcini e șaten logic, iar părul în sine e blond-șaten și are reflexii de roșcat cu portocaliu idk.
Vreau să mă vopsesc mai închis, un fel de ciocolatiu. Mie cam frică. dacă îmi ard nașpa părul de data asta?
Țin să menționez că mereu m-am vopsit singură. Acum la faza cu ciocolatiul aș vrea să merg la salon dar îmi este frică că îmi fac altceva în cap decât le cer eu. Măcar dacă e să mă fac singură mă fac eu în stilul meu. dar dacă mi-l ardd?
* nu m-am vopsit niciodată cu amoniac *
Ce să fac? Nu comentați de vârstă happy

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

La 40 de ani ai sa-ti numeri firele de par din cap pe degetele de la maini si de la picioare cam de vreo doua ori.

| Etelca a răspuns:

Eu sincer iti recomand sa te duci la salon.Cauta unul bun in orasul tau si n-are de ce sa nu te faca frumos, nu le ceri ceva foarte complicat. dupa ce te-ai vopsit lasa la o parte placa/ondulatorul si chiar si uscatorul de par, mai ales ca acum e vara, iar daca folosesti mereu da-te in prealabil cu protectie termica.La fiecare spalare pe par foloseste balsam si masca nutritiva, iar cu cateva ore inainte de spalare incearca sa te dai pe varfuri sau chiat tot parul cu ulei de masline, avocado, ricin (stimuleaza cresterea parului) sau orice alt ulei hranitor din comert. Dupa ce ai iesit din dus, foloseste din nou un ulei, poti incerca de la Gliss, Avon, L'oreal, pe acesta il folosesti doar pe varfuri ca sa nu ti se ingrase parul. Avand in vedere ca ai parul uscat din urma vopsirii, poti folosi ulei de par in fiecare zi chiar.E mai costisitor, insa asa iti vei pastra parul sanatos, stralucitor si matasos.Succes!

| Henriette1165 a răspuns:

Iti recomand ca sa nu-ti mai vopsesti parul ci sa-l lasi sa creasca sa revina la culoarea lui initiala si sa-l tunzi ca sa scapi de celelate doua culori pentru a a vea un par sanatos iar pe urma sa-l vopsesti dupa ceva vreme.

| HyuLa explică (pentru Henriette1165):

Asta ar înseamna să aștept pe puțin 2 ani laughing

| Henriette1165 a răspuns (pentru HyuLa):

Asta e. Sacrificii laughing

| Canalaş_Criss_1996 a răspuns:

Poti sa te faci si acasa ciocolatiu insa lasi vopseailua mai mult ca sa iasa la fel, indicat ar fi ca sa pui prima data pe parul unde e mai deschis, apoi pe restul ca sa iasa la fel, cu culorile inchise nu e asa problema, eu pentru a mi se intarii parul pentru ca si eu am bagat 3 ani decolorant in el tot la 3 saptamani imi fac o infuzie din frunze de nuc, si dupa ce se coloreaza apa ma limpezesc cu ea dupa ce fac dus si asa imi si colorez acuma parul!

| Canalaş_Criss_1996 a răspuns:

Incearca sa il lasi cat mai natural un timp pentru a nu se distruge de tot, o culoare mai inchisa este mereu binevenita.Iti mai sugerez sa te vopsesti cu sampon nuantator de la loncolor, este semipermanent la 10 spalari iese, te ppti face ce culoare vrei si 2 plicuri vosta doar 10 lei! Succes si ai grija de par pentru ca mai tarziu o sa iti para rau ca l-ai distrus, asa am fost si eu, prin clasa a 8 a am inceput si acuma am 19 ani insa am mania de a-mi face mereu "o schimbare" te pup