| Justmeandmysmile a întrebat:

Ma consider urata din cauza ca vad ataatea fete frumoase in jurul meu si simt ca nu ma pot ridica peste frumusetea lor.Adica eu nu sunt deloc cea mai slaba ( la 1.61 58 kg dupa ce am slabit 10kg, am 16 ani), nici fata mea nu-mi place ( si n-am de gand sa ma dau cu 10kg de fond de ten si machiaj sa impresionez). Toate fetele pe care le stiu sunt mai frumoase ca mine ceea ce ma face si mai complexata. Si prietenii unui baiat de care imi placea m-au facut balena odata sad.Mi-e frica sa merg in vreun pub ceva cu cineva ca mi-e ca daca dau de fetele de la filologie ma vor barfi si vor rade de mine. Mai ales ca zicea un baiat sa iesim si stie ca nu am incredere in mine si a zis ca-i place ca am vointa sa slabesc si mai multe, nu cred ca ma place totusi....ar putea avea orice fata din prietenii comun de 1000 de ori mai frumoase... Urata viata. N-am mai avut niciun iubit pana acum,ca si cum nu era de ajuns sad. Nu mai stiu ce sa fac. Ajutor! A si ele se duc tot timpul in pub-uri,cluburi si beau si fumeaza (eu nu beau si nu fumez) si merg mai rar v-am spus de ce, plus ca ele merg seara tarziu,,eu n-as avea voie extrem de tarziu. si ele isi cumpara rochii mini si de toate eu nu pot ca n-arat cel mai bine in ele, ca am coapsele mari din familie desi arat ok in rochie, dar nici nu vreau sa-mi oblig parintii sa dea milioane de cate ori mi se pune mie pata pe iesit.si sunt timida si nu imi plac cluburile ca mi-e ca vor rade baietii si de cum arat si poate de cum dansez desi nu e asa greu pe muzica noastra. M-am saturat sa n-am incredere si sa am atatea complexe.Da e greu cand toate care sunt in jurul tau zici ca-s perfecte. Ajutor! sad

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Din ceea ce se vede, Justmeandmysmile, eşti un om frumos. Asta e cel mai important.

Vei întâlni la un moment dat pe cineva care se va mula perfect pe tine, îşi va dori de la o femeie exact ceea ce tu eşti, ceea ce tu ştii să oferi. Nu te complexa. Frumuseţea stă în ochii privitorului. Şi un sfat: pune-o în valoare mai mult pe cea interioară! Până la urmă, ea e cea care face diferenţă.

26 răspunsuri:
| KellyGreen a răspuns:

Buna!
Ai mai multa incerdere in tine!
Cine te iubeste, te iubeste asa cum esti. Sigur ai multe calitati, si alea care fumeaza si beau peste 5 ani le vezi prin bordel cu cancer pulmonar. Stai linistita, cauta sa iti evidentiezi frumusetea, sunt sigura ca esti frumoasa doar ca nu ai destula incredere in tine.

| Liviu a răspuns:

Tu esti grasa? la 1, 61 si 58 de kg? Nu draguta,nu esti grasa, esti prea perfecta, ca opinie sa stii, eu am 1, 82 - 1, 85 si am 101 kg,nu ma complexez delochappy care se uita la mine,ma uit putin urat la ei si deja se uita in alta parte, tu esti ditamai animalu pe langa slabele alea,numai daca le calci pe picior moare,nu te gandesti ca tu esti perfecta pe langa ele? alea se infometeaza de le ia draci,tu mananci
eu personal caut numai fete plinute,sa iti spun ce mi s-a intamplat la tara cu o fata de varsta ta slaba.
Na,eu cu chef de frichi frichi,ea la fel.
Eu eram in 'picioare' daca intelegi tu.
o tineam pe picioare pe ea,(sa mai sar din detalii)si se frichinea pe mine,deci sincer,cand mi-a bagat un os in muschi,mi s-a dus chefu de orice,proasta radea si se uita la mine,imi venea sa o arunc pe geam,deci de atunci numai dupa fete ca mine ma uit,sa o spunem pe aia dreapta,suntem de tonajlaughingce sa mai,familia mea toata e mare,acu sincer,sa imi pun streangu de gat ca sunt ditamai animalu?
Nu,in nici un caz, le pun streangu la aia care obiecteaza.
Daca vrei, putem vorbi pe meskiss, te astept sa imi trimitii mesaj cu idd-ul tau, si capu sus dragutahappy

| daηă a răspuns:

Sunt sigură că eşti foarte frumoasă în felul tău. Nu te chinui să devii una din piţipoancele alea care sunt toată noaptea prin cluburi, beau şi fumează, pentru că ele vor avea de suferit când din cluburi vor ajunge în spitale...
Frumuseţea este trecătoare, dar caracterul nu.
Şi nu contează că nu ai mai avut un iubit, vei găsi o persoană cu care te vei simţi bine şi care te va iubi aşa cum eşti.
Fii mai optimistă, eşti sănătoasă, ai un acoperiş deasupra capului, ai ce mânca, ai toată viaţa înainte! happy

P.S. nu cred că eşti grasă la 58 kg.

| KodrutZ a răspuns:

Cultiva-ti vointa (pe care o ai) si inteligenta/cultura generala (pe care _se pare_ ca le ai intr-o oarecare masura) - frumusetea trece la un moment dat, astea ramin. Am ajuns la o virsta si mai toate exemplarele de genul colegelor pe care le descrii din perioada mea in liceu (am terminat in 1999) au ajuns fix NIMENI.

| Pricked a răspuns:

Ai incredere in tine!
Nu conteaza conditia fizica.winking

| SweetLolipop a răspuns:

Tine minte:daca un baiat te place, nu se va uita la aspectul fizic.Nu spun ca acesta nu conteaza, dar nu extrem de mult.Si mai retine ceva:este importanta frumusetea interioara.Crede-ma ca si eu am aceleasi dimensiuni ca tine si de-abia astept sa treaca sarbatorile sa ma apuc de slabitwinking. Deci nu te da batuta! Si pentru acele fete, in caz ca se apuca sa comenteze, sa le spui:daca am ajuns subiect de discutie pentru voi inseamna ca viata ema e mult mai interesanta.Deci bafta! Si nu mai fi trista.Te pup!:*

| Oana92 a răspuns:

Fiecare e frumos in felul lui, cine te iubeste o face pentru ce esti nu pentru cum arati. Nu mai respinge oamenii din jurul tau, daca baiatul vroia sa iasa cu tine inseamna ca a gasit ceva frumos la tine. Toata stima din partea mea pentru comportamentul tau fara de parinti, putine fete mai gandesc asa.
Dar ai grija, stima ta de sine e foarte scazuta, cere ajutor specializat inainte sa dai in altceva(bulimie, dependente sau suicid)! Bafta!

P.S. Semeni asa mult cu mine!

| Liviu a răspuns (pentru Oana92):

Oana,sincer... ti se pare tie ca e grasa? adica la..inaltimea ei si greutatea ei e perfecta (parerea mea)

| Oana92 a răspuns (pentru Liviu):

Nu cred deloc asta, eu vorbeam de respectul ei de sine, care e la pamant si acolo are de lucrat. Eu nu cred in perfectiunea corpului, oricum la un moment dat si cel mai frumos si mai lucrat corp se pierde(sarcina, boala, imposibilitatea de a face sport) plus ca daca mai vi si cu o ``mostenire`` de acest fel e foarte greu sa arati perfect. Frumusetea e in ochiul privitorului si oricum e trecatoare!
Dar stiu si eu cat de rai pot fi oamenii!

| Liviu a răspuns (pentru Oana92):

Crede-ma eu sunt mult mai mare ca voi, am 1, 82 - 1, 85 si am cam 100 - 101 kg happy dar nah,imi sta bine ca barbat,eu sincer nu ma uit dupa fete slabe imi plac fetele ca mine,as arata super oribil langa o fata slaba,asa si voi fetele mai happymari.
Daca toata familia ta e mare,tu nu ai cum sa fi micuta, e ceva genetichappyasa e si la mine, ambele famili (si din partea mamei, si din partea tatalui) toti sunt masivi, si maicamea are 80 de kg, taicamio pe la 95 happy dar suntem inalti ei au cam 1, 77 1, 75...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Scumpo nu iti fa griji :(
Eu cred ca esti foarte frumoasa!
Si eu am coapsele mari dar incerc sa port haine care sa ma avantajeze!

Cel mai bine ar fi sa porti pantaloni negri si stramti, skinny
http://www.google.ro/......tp?/imgres

Acest model ar arata foarte bine la silueta ta
http://www.google.ro/......tp?/imgres

Sa te machiezi cat si de cat!
Fond de ten, pudra, rimmel si luciu de buze e suficient!

Iesi si tu cat si decat afara!
Nu te inchide in sine
Mergi si la salon sa te pensezi si sa iti faci o tunsoare noua!

Ai grija de tine si pune pret pe tine si te vei simpti frumoasa
Vei vedea!

De orice ai nevoie:sfaturi de beauty, moda, dragoste poti sa imi lasi un mesaj pe privat
>:D<
!

| xXdoareuXx a răspuns:

Nu ar trebui sa te simti asa. este important ca tu sa te simti bine. Nici eu nu ma cred cea mai frumoasa si cand le vad pe altele mai frumoase ma simt prost. Si eu aveam aceeasi problema ca tine. ma consider o persoana urata dar am incercat sa capat incerdere in mine. adica cine nu ma place sa ma lase in pace. Poate ar trebui sa vorbesti cu baiatul ala doar asa sa vezi cam ce ar vrea si sa nu pui suflet poate vei suferi. daca crezi ca merita incearca. iti urez succes :*

| para001 a răspuns:

Du.te la sala o sa scapi de complexe in 3-5luni

| TheTiger a răspuns:

Nu fi trista ca n-ai avut nici un iubit pana acum.Nu iubirea din liceu/scoala/gradinita conteaza, ci iubirea care da peste tine in decursul vietii.Nici eu nu ma consider un baiat frum la fata, si la corp [aceeasi problema ca si tine, cu Kg], insa vb cu fetele, sunt prieten cu ele... uneori ma inteleg mai bine cu fetele decat cu colegii mei.Si tu poti incerca sa vorbesti cu baietii, chiar daca nu esti mai "frumoasa" [frumusetea nu vine intotdeauna din exterior, frumusetea mai vine si din interior] din clasa.Incearca sa socializezi, sa cunosti lumea, sa iti cunosti dragostea happy.

| TheTiger a răspuns:

A,da.Cine te place, te place pentru ceea ce esti, nu pentru ceea ce te prefaci ca esti happy

| puffii548 a răspuns:

Priveste si tu partea frumoasa. Esi adolescenta, si nu cred ca vrei sa iti strici copilaria ca sa ce? Sa pui botul la tot ce ti se spune in legatura cu problema ta. NU. FUNDA:X?

| BMTHMada a răspuns:

Nu conteaza frumusetea ci sufletul

| dutzaaa12 a răspuns:

Nu te mai intrista! uitate in oglinda, zambeste si spuneti>sunt desteapta! am un suflet bun! frumusetea arunc-o pe geam.si nu ai avut nici un iubit deoarece niciunul nu te merita.o sa gasesti persoana potrivita! frumusetea vine din inima

| th4inspiration a răspuns:

Oricat de frumos, perfect, inteligent, "cel mai cel " vei incerca sa fii niciodata nu-i vei putea multumi pe toti, deoarece nu toti gandim la fel, toti vedem lumea altfel. daca intelegi ce am vrut sa spun. Orice vei face tot va exista acel cineva sa te judece... oriunde /oricand, asta sta in prostul caracter al umanitatii!

| Andreea9595 a răspuns:

Te felicit ca nu bei si nu fumezi! Doi la mana, nu conteaza aspectul la o fata (nu esti frumos daca esti slab) pentru ca frumusetea vine din inetrior. Si nu te mai da cu machiaje si fond de ten pentru ca pielea ta va imbatrani prematur si oricum baietiilor le plac fetele naturale. Daca nu mergi in cluburi asta nu inseamna ca esti nepopulara si oricum nu toata lumea danseaza frumos, asa ca atunci cand vrei sa o faci, fa-o din toata inima! Ai incredere in tine si te asigur ca totul se va schimba. In plus, poti discuta cu parintii tai despre asta si sunt sigura ca nu te vor ignora. Mult succes!

| BelzebuthMaui a răspuns:

Nu te mai plange atata si apuca-te de sport. In 2 saptamani dai jos 5 kilograme si lucreaza la atitudinea ta. La liceu la tine, baga de seama cum arata cei batjocoriti si batjocoritorii si ai sa-ti dai seama ca nu-i vorba despre fizic in mare parte. Totul e doar in capul tau. Ce te face nefericita, il elimini, in cazul asta suncile si oamenii daca nu vor critica fizicul tau, vor gasi altceva de criticat dar orice ar fi, tu doar calca pe ei cu self-esteem-ul tau.

| AlleAlexandraAlexutza21 a răspuns:

Pai sa nu te intereseze parerea altora pentru ca este mai important ce crezi tu si nu mai baga oameni in seama care rad de tine nu conteaza cum arati si cum te vad alti daca vrei sa slabesti, slabesti pentru tine nu pentru alti trebuie sa ai incredere in tine si in ceea ce faci nu mai baga in seama oameni care rad trateazai cu indiferenta si o sa vezi ca nu o sa mai rada de tine... sper sa te ajute raspunsul meu big grin

| traian30 a răspuns:

Te asigur in primul rand ca toate fetele ce tie ti se par acum "perfecte" te asigur ca daca fumeaza si beau la varsta voastra nu vor ajunge cu un viitor prea stralucit. Nici eu nu fumez dar am baut o data mai mult si te asigur ca nu pierzi nimic, iar dupa cum ii vad pe colegii mei care fumeaza molesiti si vesnic bolnavi, te rog sa nu te apuci de tutun. Chiar daca acum pare mai la moda sa fumezi, te asigur ca e mai bine sa stai in zona neutra cu popularitatea, decat sa mori de cancer sau alta boala indusa de consumul excesiv de tigari. INCETEAZA cu parerea asta rea despre tine, nu strica nici o data sa fi ceva mai vitala... oricum decat sa te sufle vantul pe strada... si nu uita ca a fost un intelept ce a spus o data, ca toti suntem niste minuni prin nastere, asteptam doar sa fim descoperiti. Gandeste astfel: Poti merge unde vrei fara sa te intereseze despre cei ce barfesc, deoarece totul se va plati la momentul potrivit, ideea este ca tu sa te simti bine. Sper ca am ajutat si ca ti-am ridicat putin moralul.

| ilincaa a răspuns:

Inteleg cum te simti, si eu am pus acum pe mine destule kile in plus ( la 1m65 am 62 kile ) pentru ca mananc dulciuri in continuuuuuu si mananc orice si orice vreau fara limita la orice ora.
Daca te simti asa de rau in pielea ta, incerca sa iti shcimbi modul de viata. Te ajuta foarte mult, crede-ma, uneori ma mai apuca cheful de "slabit" si cate o saptamana asa sunt la dieta adica merg la sala, alerg cand am mutla energie in mine, mai fac si cardio si mananc nu mai sanatos. Bine, ceea ce ma ajuta pe mine este fumatul pentru ca asa simt ca tot bag ceva in gura dar nu dulciuri, si incerc sa mananc mancare sanatoasa. Dupa o saptamana-doua ti se duce pofta de dulce si esti din ce in ce mai motivata pentru deja ai putut sa stai 1 saptamana la dieta, dupa aia doua, dupa aia trei si totasa si incetul cu incetul capati un alt stil de viata si deci, o alta silueta si DECI increderea in sine si satisfactia. Stiu, parca toate din jur sunt perfecte si tu crez ica nu esti, pentru ca nu incerci. Incearca si ai sa reusesti, iti trebuie motivatie!

| foreveraloneexista a răspuns:

Buna happy
Crezi ca daca vei fii si tu,, perfecta,, vei ajunge undeva? Fara suparare dar daca vei fi o fata asa ai deveni o piti.
Trebuie sa te simti bine asa cum esti daca vei fi piti doar mistocarii te vor baga in seama, mai bine sa fii o fata cuminte happy
Nu trebuie sa te machiezi sau din astea un baiat nu trebuie sa te placa pentru cum esti machiata daca cineva te place doar pentru frumusete aceasta nu e iubire!
Stai calma! Du te cu incredere in cluburi, locuri publice nimeni nu are dreptul sa te judece, asta esti tu iar toti ceilalti te vor accepta asa sau deloc.
Trebuie sa ai incredere in tine, sa ti spui mereu in gand ca esti frumoasa sa nu te lasi judecata de altii si sa fii mai puternica, sa crezi in tine.
Fii mai puternica.Eu am fost mereu mine insumi iar cand cineva imi zicea ca sunt nu stiu cum ii spuneam ca nici tu nu esti fat frumos iar astfel, avand incredere in mine am ajuns ca cel mai popular baiat din scoala sa ma placa.Desi eu nu ma consider cine stie ce de frumoasa dar nu am lasat pe nimeni sa mi spuna ca sunt urata.Mereu am stiut ca toti oamenii sunt frumosi un om poate fi considerat urat doar daca e un nespalat si jegos.Considera te frumoasa! Nu te lasa descurajata!
Mult succes!

| alexiasuperEXTREME a răspuns:

Buna
gandeste-te ca tu esti cea mai suprema cea mai ce cea care le intrece pe toate nu baga in seama tot ce ti se spune crede-ma si eu sunt la fel nu bag inseamna toate"mustele" si tu sa faci la fel si imbracate cum iti place tie nu cum se imbraca altul lasa cluburile si discotecile si toate dale la o parte din viata ta sa nu te apuci sa fumezi sa bei sa faci orice pentru a fii "populara" daca o sa crezi ca esti cea mai frumoasa o sa treci peste cu silueta... nu esti "grasa"(scuze) pentru inaltimea ta femeile din Romania ar face orice sa fie cele mai populare dar tu nu trebuie sa fii asa ti-am zis nu bea nu fuma si o sa vezi rezultatele.
nu conteaza ca nu ai iubit cineva o sa te merite si o sa vada ca tu nu esti ca celelalte esti speciala daca o sa faci asa
sper ca te-am ajutat?
aaaa si sa nu crezi ca esti urata toata lumea e frumoasa in felul lui unic
ai intrat la sufletul meu
PS:sa nu te machezi sau sa te dai cu fond de ten sau eu stiu ce fel de machiaje e bine sa te dai cu ulei de masline si o sa ai un ten de invidiat te asigur
papa pupici!