| Maxx23 a întrebat:

Mai băieților, folosiți ceva crema pentru ten? De ce aratati bine unii, alții au imperfecțiuni gen acnee, pete, riduri? Nu înțeleg.

19 răspunsuri:
| iulianr a răspuns:

Eu nu folosesc, dar am tenul destul de curat. Imi mai apare cate un cos odata la cateva saptamani/luni, dar cam atat. Cred ca mai mult tine de genetica, dar si de varsta. De la 12-13 ani pana pe la vreo 16-17 aveam acnee destul de severa, iar apoi a trecut brusc si am tenul curat. De asemenea, unele imperfectiuni pot sa apara si datorita expunerii indelungate la soare/conditii extreme. Cineva care lucreaza 8 ore afara, in soare sau temperaturi foarte scazute are sanse mai mari sa aiba pete, arsuri, riduri etc. decat cineva care sta in interior, intr-un mediu curat.

| RAY a răspuns:

Poate fii de la pubertate sau consumul excesiv de zahar, nu folosesc nimic, dar iau vitamina d, zinc, foarte bune pentru ten

| Violleta2022 a răspuns:

Fata/tenul este oglinda stomacului!
Si este al naibii de adavarat, fiindca ce porcarii mananci de durate lungi de vreme, luni multe sau ani, iti apar degradeaza fata.
Acneea, bubele, petele si chiar ridurile apar de la mancare nesanatoasa, de la consumat des de prajeli, grasimi, fast food, carnatarie, salamuri si alte porcarii cu chimicale.
Fara mancare sanataosa mancata ZILNIC cu fructe proaspete, legum si carne, stomacul, corpul tau si fata sufera.

| Maxx23 explică (pentru Violleta2022):

Asa e.

| Maxx23 explică (pentru Violleta2022):

Și medicamente imbatranesc?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Maxx23):

Daca esti bolnav si nu te tratezi la timp, da, ajungi ca suferinat sa-ti fei zugravita pe fata.
In pricnipiu nu medicamentele imbatrnesc ci corpul nostru care nu este ingrijit si hrabit cu hrana sanatoasa.

Suntem ceea ce mancam!
Spune un proverb international care este al naibii de adevarat!
Daca mananci toata viata porcarii si consumi alcool, dupa 40 de nai ajungi sa fii obez, sa ai burta mare, sa ai fiact gras si cirozat, sa ai probleme cu inima infasurata in grasime, cu tensiune arteriala mare, cu pungi sub ochi si gusa samd.
Totul porneste de la ce mancam!

| Maxx23 explică (pentru Violleta2022):

Și cei cu alergii? Beau medicamente toata viata. De aia ce mai zici?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Maxx23):

Alergiile apar tot din cauza mancarurile nesanatoase!
Nici un om sanatos nu are alergii!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Maxx23):

In primul rand mediamentele nu se beau, ci se inghit!
Apoi, alergiile se potrezolva prin eliminarea obiceiurilor proaste care duc la aparitia alergiilor si prin re-popularea stomacului cu bacterii sanatoase, prin luarea ZILNICA de probiotice.
Probiotice sanatose si foarte bune sunt: kefirul, varza murata si castravetii si muraturile numai in sare (FARA OTET)>

| Maxx23 explică (pentru Violleta2022):

Ma refer la cei care au alergii din naștere. nu e neapărat de la alimente nesănătoase. Exagerezi.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Maxx23):

Nu am intalnit alergii din nastere... alergiile sunt dobandite de-a lungul cresterii, nu te nasti cu ele.

| Maxx23 explică (pentru Violleta2022):

Dacă eu am alergie alimentara din naștere. la câți doctori am fost și au confirmat asta. NU VORBI PROSTII.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Maxx23):

Nu exista alergie alimentara din nastere, asta spun medicii din Australia, ca fatul nu mananca nimci, doar primeste nutrietii de la mama.
Am trecut prin niste alergi si am ajuns sa fac teste si sa studiez acest lucru foarte intens, asa ca, am aflat de unde si cum se fac aceste alergii si mai ales cum se pot trata si scapa de ele.

| Maxx23 explică (pentru Violleta2022):

Nu se poate scăpa de alergie. Eu ma lupt cu ea de 10 ani

| Violleta2022 a răspuns (pentru Maxx23):

Si mie mi-a luat 4-5 ani si am scapat definitiv.
Trebuie doar sa elimini cauza care provoaca alergia si totodata sa iei probiotice pe termen foarte lung (cativa ani) ca bateriile sanatose din stomacul tau sa se schimbe si sa preia controlul, ca acea alergie sa fie eliminata.

| Drimmero a răspuns:

Sunt un cumul de factori, in primul rand mostenirea genetica, cel putin la riduri, expunerea pronuntata la soare, dar in momentele astea la ce frig e tenul e foarte putin afectat de soare pentru ca nu prea e, stilul de viata, vicii care se pot reflecta pe ten, activitatea hormonala care te poate bombarda pe fata sub forma acneei, etc.
Eu am avut norocul sa mostenesc un ten foarte bun de la parinti, nu am riduri si am tenul ca in anii de liceu, adica tanar, elastic, mi se mai irita si mie de la parul facial daca il tin mult pe ten, tenul meu nu prea suporta parul facial, imi va da semnale sa-l barbieresc dupa un timp (incepe sa se irite, am mancarimi etc), mai am momente cand mi se usuca dar dau cu anumite creme de hidratare si totul e ok, imi mai ies si mie cosuri din cand in cand ca e normal, mancam prostii, ne expunem la praf, agenti patogeni de tot felul care umbla prn aer si iti afecteaza pana si tenul, poluare. Am un ten ok, il mai ingrijesc prin barbierit lasand tenul sa respire si prin creme atunci cand sunt iritat, am cosuri mici nu acnee si cam atat, eu cel putin sunt multumit, nu e un ten perfect dar foarte multi la varsta mea fie femei sau barbati au deja riduri si piele imbatranita sau alte probleme.

| blackann a răspuns:

Ba Violetta...iar vb doar ca sa vb, cum adica medicamentele nu se beau, ci se inghit? Ai habar de medicamentele solubile, care btw sunt mult mai effective decat pastilele? Jesusfu*ckingggchrist. Femeia asta ar trebui banata, da doar raspunsuri aiurea ca se sa afle in treaba. De cele mai multe ori pe langa subiect, habar n-are ce vb. Auzi, nu exista alergii din nastere. Cum dobandesti alergia la viespi, Violetta?

| Maxx23 explică (pentru blackann):

Dar e proasta rau. Numai aiurea vorbește.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu ma dau cu balegar de vaca