| nikolettta a întrebat:

Maine ma duc sa ma epilez prima data la salon pe picioare.Intrebarile mele ar fi:Cat de tare doare? Cum fac sa nu ma irit? Ce fac dupa sa calmez pielea? Mentionez ca pana acum ma faceam cu lama si ca vineri o sa ajung la plaja la mare.Astept orice sfaturi.
Multumesc si fundita la cel mai complet raspuns!

Răspuns Câştigător
| 10Tenten10 a răspuns:

Depinde pe persoana si zona daca doare sau nu. Eu cand m-am dus nu m-a durut prea tare. Doar o piscatura mica pentru ca simti ca nu mai e parul acolo. Existe si zone mai sensibile, ca linia bikinilor, care e posibil sa doara putin, dar de obicei la salon stiu cum sa faca sa fie rapid si mai putin dureros. Iti spun ele ce sa faci sa nu te iriti. La sfarsit te dau cu ulei peste tot ca sa scape de ceara in plus si (pentru mustata si sprancene) imi spuneau sa pun crema de galbenele. E posibil sa ai "starwberry skin" dupa, adica sa ai punctulete rosi unde ti-au fost firele de par, dar asta e normal, se vad putin la toata lumea, oricat de bronzat ai fi. Doar se recomanda sa nu te speli cu sapun pe zonele epilate la cel putin 24 de ore dupa ce te-ai epilat ca sa nu ai infectii. Oh, era sa uit. Nu te descuraja, dar s-ar putea sa doara putin pentru ca te faceai cu lama inainte pentru ca firul creste mai gros. Cred ca mai mult o sa-ti fie teama sa nu te doara foarte tare, dar in general nu doare chiar asa de tare cum spune toata lumea. Depinde de sensibilitatea ta si de zonele unde te mai epilezi.

2 răspunsuri:
| HadesSs a răspuns:

Ce pot sa iti zic o sa doara ca naiba, de iritat nu cred ca trebuie sa iti faci griji pentru ca o sa te dea la salon cu o crema dupa, iar daca nu te da ia-ti baneocin crema de la farmacie si iti trece, daca te faci inghinal sa nu faci sex o zi doua ca te iriti. Have funlaughing

| pisciutza19 a răspuns:

O prietena de a mea ca sa numai aiba dureri la epilat ia un nurofen inainte(dar e bun orice anti inflamator ai prin casa contra dureri), doare rau, ca sa nu te iriti dati cu o crema dupa ce te-ai facut una cat se poate de blanda.