| sweetys a întrebat:

Mi-am luat epilator ipl. In manual zice sa nu te bronzezi cu minim doua saptamani inainte de utilizare. Primele 5 sedinte ar trebui facute din doua in doua saptamani. Am facut prima sedinta. Daca nu mai fac nici o sedinta si in toamna il folosesc iar, trebuie sa fac cele 5 sedinte sau doar 4? Sunt constienta ca nu pot sa nu ma duc la plaja si ca am sanse sa fac iritatii sau mai rau daca nu respec modul de utilizare

1 răspuns:
| Felys a răspuns:

Epilatorul il vei folosi pana se vor consuma toate impulsurile. Faptul ca nu trebuie sa te bronzezi este pentru ca nu prea mai da randament pe pielea inchisa la culoare dar in zone nu foarte expuse razelor de soare nu are treaba, ma refer la zonele intime.intradevar dupa 5 sedinte faci o pauza dar nu foarte lunga, si vei folosi iar ipl-ul.Eu il am de 2 ani si am cam scapat de parul nedorit dar cand si cand iar folosesc ipl-ul pentru ca in realitate epilarea nu va fi definitiva niciodata, cumva firul de par se va regenera. Daca folosesti o data si faci pauza, chiar nu e nici o problema, oricum il vei tot folosi si nici nu e batut in cuie sa fie fix 5 ture.Iti faci de cate ori ai chef dar nu mai des de 2 saptamani ca nu are nici un rost.Cand se va imputina parul vei face mai rar, ca de exemplu o data la o luna, sau doua, Totusi pe o piele bronzata nu are rost sa te chinui ca nu are efect