| darts01 a întrebat:

Mi au aparut niste linii ca un fel de riduri sub ochi si am 20 de ani, cum as putea sa scap de ele?

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand, bea suficienta apa, dormi cel putin 8 ore si incearca sa nu te stresezi ( Lipsa somnului si prezenta stresului duce la formarea radicalilor liberi de catre organismul nostru, iar acestia ataca celulele si de aici apar tot felul de probleme ale pielii ), nu fuma, nu face exces de alcool, incearca sa ai o alimentatie cat mai sanatoasa.

Incearca sa eviti produsele care-ti usuca pielea ( o piele uscata pare ca are mai multe probleme cu ridurile fata de una hidratata - ai grija ca crema sa nu contina iritanti ex: parfum, mentol, alcool etc. ), foloseste protectie solara tot timpul anului pentru ca soarele duce la formarea celulelor anormale si de aici probleme cu ridurile, petele solare etc.

Ingredientele de tipul cell communicating au rolul de a " comunica" celulelor pielii sa se dezvolte cat mai normal si pot opri anumite substante care le " comunica" celulelor sa se comporte anormal. Tenul expus la soare neprotejat are celule anormale care nu functioneaza asa cum trebuie, de asta trebuie sa folosim spf 30-50 tot timpul anului. Uite cum arata un ten expus soarelui mai mult pe o parte, mosulica asta a fost tirist la viata lui :
http://static.eva.ro/......76d7ce.jpg

ex de ingrediente cell communicating : ATP, Vitamina A/retinol care are mai multe forme, niacidamida care este o forma de vitamina B3 - aceste ingrediente sunt mai greu tolerate de piele pentru ca sunt ingrediente active si tenul necesita timp ca sa se acomodeze cu ele - o introducere agresiva/brusca a lor poate duce la descuamarea tenului, iritarea si sensibilizarea lui. Vitamina B3 care se mai numeste si niacinamide este mai tolerata fata de vitamina A si nu este fotosensibilizanta

La o comanda am primit serul asta de 5 ml care mi-a ajuns cam 4-5 luni aplicat in jurul ochilor si pe frunte. Estompeaza foarte bine ridurile, cel mai vizibil a fost pe frunte, aveam vreo doua riduri de expresie care erau foarte vizibile :
http://www.paulaschoice.ro/......m-5ml.html

* contine o cantitate mare de vitamina c, vitamina e, ceramide, coenzima q10, ingrediente de tip cell communicating, anti-iritanti si antioxidanti ( ingrediente care ajuta la regenerarea pielii, restul listei de ingrediente este curata - fara iritanti )

Crema de la Membra cu vitamina A este formulata corect, dar mie nu mi-a placut textura ei - este ca o vaselina
Poti sa citesti aici un review :
http://biancacosmeticlover.blogspot.ro/......mebra.html

http://www.mebra.ro/......-40ml.html

| kiri11 a răspuns:

Citeste mai multe despre crema PERLE BLEUE Visage Care Moisturise. Poate fi o solutie pentru problema ta. Este un produs foarte interesant datorita fiolei cu extract din alge de zapada happy

| kiri11 a răspuns:

Sau cred ca pentru varsta ta mai indicata ar fi PERLE BLEUE Active Retention Age. Poti citi informatii pe internet, iar in cazul in care te decizi, ei vor avea grija sa iti adapteze si sa te informeze multe multe lucruri happy

| Adriaw48 a răspuns:

Crema de galbenele sau poate e din cauza oboselii..Am patit si eu

| Detralex a răspuns:

Poate fi de la lipsa de somn, daca dormi prea putin ( mai putin de 8 ore ) incearca macar sa te culci pe la 10 -11 si sa te trezesti la 9 - 10. daca dormi suficient te poti duce la un medic dermatolog, sau asa este natura pielii tale, dar ti-as recomanda sa te duci la un medic dermatolog, el iti poate spune exact cum ai putea scapa de riduri.

| Detralex a răspuns:

S-ar putea sa fie de la lipsa de somn, incearca sa dormi mai mult ( adica sa dorimi 8 ore ), de obicei acestea apar la oamenii care nu petrec idealul de timp dormind, sau aceste riduri pot aparea de la lipsa apei din corp, cand nu te hidratezi suficient pielea se contracta si apar ridurile, dar eu ti-as recomanda sa vizitezi um medic dermatolog si iti v-a spune ce trebuie sa faci ca sa scapi de ele, sper ca ti-am fost de ajutor!