| mezeicristina33 a întrebat:

Mi-e rusine sa va zic, dar prietena mea cea mai buna pe care o mentionez uneori in intrebari are probleme cu zona intima, zice ca se mastrurbeaza uneori si se spala des acolo, dar nu scapa de miros.
Eu i-am zis ca poate fi din cauza parului, dar a zis ca se duce la salon undeva nu mai stiu exact! Deci ce e?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| OoBunnyoO a răspuns:

Cel mai probabil este vorba de o infectie vaginala, mai ales daca spui ca se spala des. Vaginul este un organ care se curata singur, iar in mod normal nu ar trebui sa ne spalam in zona intima decat o data pe zi. In momentul in care te speli de prea multe ori in zona intima vei distruge flora bacteriana si vei cauza o infectie mai mult ca sigur. Deci, indicat pentru prietena ta, pentru tine sau in general pentru orice detinatoare a unui vagin este sa te speli o data pe zi cu apa normala, fara sapun, fara chestii parfumate. Singurele dati in care ar trebui sa te speli mai des sunt: dupa un act sexual (asta include si mastur/barea), in perioada menstruatiei sau daca esti transpirata in zona respectiva.

Absorbantele trebuie schimbate o data la patru, cinci ore si protejslipurile nu ar trebui sa fie purtate zilnic. Nu trebuie sa ne spelam de patru ori pe zi in timpul menstruatiei. Nici nu stiu cine naiba are timp sau facilitatile necesare sa isi faca dus de atatea ori pe zi.

Dupa scaun trebuie sa te steargi intotdeauna spre exterior si nu spre directia vaginului, iar inainte de mastu/rbare indicat ar fi spalatul pe maini.

De asemenea, lenjeria intima nu trebuie schimbata decat o data pe zi in mod normal si nu, nu trebuie spalata la 90 de grade. Asta inseamna ar trebui sa porti numai chiloti de batranica. Daca pui lenjeria intima din ziua de azi la 90 de grade, cel mai probabil nu mai gasesti nimic din ea cand o scoti din masina de spalat.

Stiu ca Brigaela este doctor de profesie si chiar ma mira sfaturile date. Am fost la doi doctori ginecologi pana acum (unul in tara si unul unde locuiesc acum) si ambii mi-au spus exact aceleasi lucruri. Vaginul nu trebuie spalat mai mult de o data pe zi si absolut niciodata in interior pentru ca altfel vei face o infectie mai mult ca sigur. Orice fata/femeie daca respecta regulile astea va preveni orice infectie urinara. Insa daca prietena ta are acum are o infectie vaginala singura solutie este sa mearga la un ginecolog. Altfel nu va scapa de ea.

Apropo, nu este nicio rusine sa vorbesti despre asa ceva. Vaginul este un organ ca oricare altul. Poate nu este cel mai bun lucru sa discuti despre el in gura mare in mijlocul pietei, dar este bine sa poti discuta despre astfel de probleme cu prietenele apropiate, cu mama sau pe internet, unde oricum nu te cunoaste nimeni. Mai bine intrebi si discuti anumite subiecte, decat sa taci si sa te trezesti cu nu stiu ce probleme.

Multa sanatate prietenei tale!

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In primul rand trebuie sa intrebi ce inseamna se spala des. Minimul este de doua spalari pe zi (dimineata si seara) in zilele obsinuite si 4 saplari pe zi in timpul menstruatiei (plus schimbarea absorbantului la maxim 6 ore, de preferat, in timpul zilei, la 4-5 ore).
De asemenea trebuie sa o intrebi daca mentine corect igiena lenjeriei intima, adica daca poarta chiloti de bumbac 100%, maxim 12 ore (doar la nevoie mai mult), daca ii spala la 90-95 ed grade, daca ii calca dupa fiecare spalare (chestii obligatorii).
daca respecta regulile astea, poate avea o infectie genitala si ar trebui vazuta de un ginecolog

| asdfq a răspuns:

Probabil a facut o infectie saaaaaaaaaaauuuuuuuuuu asaa e ea.