| Andreea482 a întrebat:

Mi s-a ars foarte rău părul de la placa pe toată lungimea părului și se văd și vârfurile albe. Dacă nu imi mai fac părul cu placa se va regenera și se va face frumos din nou? Il mai usuc doar cu feonul după baie

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Mai bine mergeai intai la un curs de coafor, te costa mai putin.
Nici padurea arsa nu mai verzeste din nou, nici parul tau nu-si va reveni, doar daca creste din nou.
Partile arse trebuie indepartate si asteptat cu rabdare pana creste din nou (aproximativ 0.3mm/zi = 1cm/luna).

Asta se intampla cand folosesti o scula fara sa te pricepi la ea. Placa trebuie folosita cu mare grija, fara a depasi temperatura la care se arde parul. Placile ieftine nu au reglaj de temperatura, deci rebuie sa ai grija si mai mare. Ulterior, pentru a readuce parul la starea initiala, te va costa mult mai mult decat o placa mai scumpa, cu reglaj.

| Violleta2022 a răspuns:

Un par ars nu se mai poate regenera, ca este mort!
Singura solutie este foarfeca!
REcomand o tunsoare foarte scurta acum, cat este iarna si porti caciula si in primavara este deja crescut frumos si sanatos.

Se poate regenera radacina firului de par, daca are o afectiune si parul cade, dar in nici un caz un fir de par uscat si ars.

| AlMaDi a răspuns:

Ti-a spus deja toata lumea ca trebuie sa te tunzi si asta trebuie sa faci, iar acum sa iti spun cum menti un par frumos si fara varfuri despicate.
O sa ai nevoie de cateva uleiuri, de cocos sau de masline, de ricin si de argan. Inainte de a face baie iti faci o masca cu ulei de ricin si cocos/masline, o aplici pe par, poti sa iti faci un masaj la scalp, de la radacina pana la varfuri si insisti pe varfuri, dupa ce ai aplicat masca, depinde de lungimea parului un galbenus sau doua cu miere, tine minte galbenusul o sa se intareasca, de aceea aplici intai uleiurile si dupa galbenusul cu miere, si il poti fixa parul intr-un coc.
Trebuie sa stai ceva timp cu masca, cel putin 30 de minute, cu cat rezisti mai mult cu atat e mai bine.
Te speli pe cap in mod normal, iar dupa ce ai iesit din baie si ti-ai sters parul, te piepteni si aplici pe parul ud, uleiul de argan, pune cateva picaturi in apalma si se aplica pe varfuri.
Ar fi bine sa nu te mai usuci cu feonul, dar daca insisti, atunci foloseste un spray pentru protectie termica, si nu usca parul complet.

| dororo a răspuns:

Odata ars nu se mai regenereaza... eu sunt baiat si am avut parul foarte lung dar s-a ars si din pacate a trebuit sa-l tai scurt nu mai fa parul cu placa sau poti sa-l faci doar occazional daca parul tau e ondulat poti folosii niste sampoane cu cheratina care sa iti indrepte parul si accelereaza cresterea acestuia. sau poti sa iti faci masti pentru par indreptat

| MaAarYa a răspuns:

Ar trebui sa te tunzi in primul rand un pic din par, sa folosesti balsam sa iti fie cat mai moale parul si sa nu mai folosesti placa deloc o vreme.

| MaAarYa a răspuns:

Si incearca sa te tunzi tot la cateva luni pana ajungi sa ai parul cat mai sanatos. eu mi.am tuns parul scurt odata ca sa creasca cat mai sanatos. Dar daca nu vrei asa dintr.o data tot la cateva luni sa mergi sa te tunzi ca altfel se despica parul si e ff slab dupa aia daca e ars parul

| Georgiana15c a răspuns:

Foloseste ulei de foc în, sau spăla te cu gaz..Eu am auzit si ca samponul pentru cai ajuta. încă nu am incercat, dar o sa incerc curând si eu samponul

| biancaXgs a răspuns:

Masca cu ulei de cocos este foarte buna, dar dacă ai par gras nu o recomand