| anonim_4396 a întrebat:

Mi se întâmplă cam dintotdeauna să folosesc un şampon cu care să-i meargă bine părului pentru o perioadă, iar mai apoi să trebuiască să îl schimb pentru că nu mai are acelaşi efect şi la fel fac şi cu noul şampon după care trebuie să trec din nou la altul şi tot aşa.Am observat însă,că dacă mă întorc după o perioadă de câteva luni,să zicem,la un şampon pe care a trebuit să nu îl mai folosesc(mi l-am mai cumpărat o dată din curiozitate),să constat că părului începe să îi meargă din nou bine cu acel şampon,dar desigur, doar pentru o vreme. Vouă vi s-a întâmplat aşa ceva?

12 răspunsuri:
| Ineys a răspuns:

Nu. Cu orice sampon m-as spala ma spala la fel.
Ce efect dispare? Esti sigura ca nu ti se pare ca dispare acest "efect"? De ce nu ii merge bine parului dupa o anumita perioada cu acelasi sampon?

| AndraLavi a răspuns:

Desigur. Mi s-a intamplat si mie acelasi lucru. Mi-a mers o perioada bine cu un sampon si avea efecte benefice si vizibile asupra parului, iar dupa o vreme am inceput sa fac matreata sau sa observ ca isi pierde din stralucire, ori se ingrasa prea repede.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Ineys):

Păi,eu am un păr gras, lipsit de volum.Am încercat până acum şampon pentru păr gras la care am renunțat deoarece îmi făcea părul să se îngraşe şi mai repede ca de obicei,chiar şi după ce îl spălam părul arăta îmbâcsit,lipsit de strălucire şi de volum,am mai încercat şi şampon pentru volum,dar am văzut că are acelaşi efect ca cel pentru păr normal şi cam atât. Şampon pentru mătreață nu am folosit pentru că nu am avut niciodată probleme cu ea,iar în rest,pentru păr vopsit, uscat, degradat, din nou, nu am folosit.Prin "efect" mă refeream la faptul că părul avea volum şi strălucea, deci avea un aspect sănătos, iar când dispărea acest "efect" era la fel ca şi după ce îl spălam cu un şampon pentru păr gras.

| Adry05 a răspuns:

Și eu am fix aceeași problemă... Și am o prietenă care îmi tot zice că trebuie să mă spăl cu același șampon ca să am rezultate și eu îi tot explic despre cum să folosesc același șampon mai rău îi face părului. Și al meu e destul de gras, cam 3 zile rezist fără să-l spăl, îmi mai face și mătreață și de multe ori arată uscat și fără strălucire dar arată în ultimu hal dacă ajung în pragu în care trebuie să schimb șamponu și n-o fac, efectiv parcă mi-e lipit de cap, n-are volum n-are strălucire nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Adry05):

La mine e şi mai rău, la 2 zile trebuie să-l spăl(dar deja cu asta m-am obişnuit)că dacă nu,în următoarea zi nu mai pot ieşi din casă.Cu mătreața nu am avut probleme niciodată,dar în schimb, cum am mai zis şi mai sus, dacă nu îmi schimb şamponul şi desigur, dacă nu îl spăl la timp, părul începe să arate ca naiba.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru nimportequi):

E posibil să mă ai la prieteni, nu mai ştiu.
Cred că nu ai înțeles întrebarea.Nu am întrebat ce şampon/şampoane folosesc cei de aici, am întrebat dacă a pățit cineva ce am pățit şi eu cu şampoanele.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru nimportequi):

Chiar aşa des nu e nevoie să îl spăl.Dar tu de ce îl speli chiar atât de des? Transpiri mult? Ai părul foarte gras? Şi iarna tot atât de des îl speli sau asta se întâmplă doar vara? Oricum, am mai auzit de la mai mulți băieți că îşi spală părul zilnic, chiar de 2 ori pe zi, dar la voi e şi mai simplu, că îl aveți scurt şi se usucă mult mai repede.Eu,de exemplu, îl am destul de lung...

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru nimportequi):

Ştiu că e neplăcut să stai cu părul nespălat de pe o zi pe alta atunci când foloseşti produse pentru păr.Eu tocmai de asta am renunțat la fixativ, spumă etc.Plus că nici nu îmi plăcea cum se simte părul la mână după ce le foloseam.

| sunmetal11 a răspuns:

Incearca ivadermaseb(par si corp) de la ivatherm