| Gabriela_Ariana_1998 a întrebat:

Niște fonduri de ten bune anti-acnee?
Ce părere aveți despre cele de la yves rocher?

Răspuns Câştigător
| lindemona a răspuns:

Bună,

Nu există fonduri de ten anti-acnee. Există fonduri care să aibă o acoperire mare şi să nu se vadă coşurile, dar asta nu este o soluţie. Acneea trebuie tratată. Aşa că îţi recomand să alegi un fond de ten pentru ten gras sau mixt pentru că acestea nu au multe uleiuri în compoziţie şi nu provoacă apariţia sebumului.
În ceea ce priveşte acneea, aici povestea este super lungă, dar o rezum. Asigură-te că ai mereu tenul curat (apa nu curăţă!). Dacă nu mă crezi, încearcă să te speli doar cu apă, apoi şterge tenul cu o dischetă pe care aplici o apă micelară.
Curăţarea tenului înseamnă: spălat cu apă călduţă (deschide porii) şi un gel de curăţare a tenului gras sau mixt, şters cu un şerveţel mereu curat (eu folosesc şerveţele cosmetice), apoi ştergi cu un toner tenul (închide porii). Poţi aplica creme, dar mare atenţie ce creme. Nu aplica întotdeauna o cremă care usucă tenul extrem de tare, pentru că îl agresezi. Seara poţi aplica o cremă mai consistentă, iar ziua neapărat una matifiantă (care ţine porii închişi şi previne apariţia sebumului). Pe coşuri (exact pe ele) poţi aplica un ulei tea tree sau orice gel/cremă care usucă coşurile.
Înainte de fond de ten este obligatoriu să faci paşii de mai sus, dacă nu vrei ca machiajul să îţi afecteze mai tare tenul.

Sper să te ajute informaţiile. Te pup

5 răspunsuri:
| simina96 a răspuns:

Buna! Mie dermatologul mi-a prescris de la Bioderma unul cu acoperire mare si anume Dermablend. Sunt 2 variante: cel clasic si cel 3d correction. Eu il folosesc pe cel clasic, pe tenul meu se comporta foarte bine, imi acoperă foarte bine coșurile le usuca parca mai repede nu are aspect de masca si este singurul fond de ten de la care mie nu imi luceste fata imediat după ce l-am aplicat. De asemenea nu imi apar alte cosuri cum am pățit cu alte fonduri de ten. Ai putea încerca să iei o mostra de la farmacie sa vezi daca se comporta ok pe tenul tau. De la Yves Rocher am incercat si nu a fost deloc potrivit pentru mine, în sensul că imi apăreau alte cosuri si mi se îngrășa si mai tare tenul decât e. Dar asta nu inseamna ca tie nu ti-ar fi potrivit. Încearcă astea 2 variante si vezi care e mai potrivit pentru tine.

| Kyttynna a răspuns:

Recomand fond de ten cu acoperire mare Dermacol Cover. Yves Rocher nu am folosit si nu ma pronunt.

| Iuliana2018 a răspuns:

Eu l-am folosit o perioadă, dar sincer nu am observat o diferență majoră

| wonderwoman123 a răspuns:

Nu a facut nimic pentru tenul meu. Dar poti incerca Vichy Dermablend 3DD, e un fond de ten pentru ten acneic cu o super acoperire. Il gasesti la farmacii sau pe eMAG sau aoro.
Ps:Singura lui problema e ca oxideaza cam tare si ai nevoie sa iei cu una doua nuante mai deschis decat nuanta ta.