| Smmo a întrebat:

O intrebare pentru toate varstele. De ce te machiezi? Ce te-a facut sa incepi si de ce ai continuat... sau nu?

Răspuns Câştigător
| Kate1828 a răspuns:

Mie îmi place sa ma machiez pentru ca ma simt urata.Ma simt complexata de coșurile și semnele lăsate de acnee+ cearcănele mele.Dar uneori ma simt aiurea cu persoana mea chiar și machiata pentru ca mi-e teama sa nu arat penibil sau ceva.

16 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

La adolescenta ma machiam ca toate colegele, niciodata strident, pentru a arata bine. Dupa ce am schimbat tara si verile treceau de 43 de grade, evitam sa ma m-ai machiez pe timpul zilei, cand si cand serile daca ieseam pe undeva. Acum ma machiez mai rar, din comoditate, chiar daca sotul meu imi spune sa m-ai imi folosesc paleta de farduri din cand in cand laughing.

| sierra1 a răspuns:

Bătrânele să pară mai tinere iar tinerele să pară mature, e evient!

| dullcat a răspuns:

Buna.Am inceput prin clasa a 10-a, ca sa par mai matura. In prezent folosesc ruj si creion negru.Inca o fac ca sa par mai matura. laughing Ca fapt divers, nu doreste nicio femeie de aproape 30 sa arate de 15 ani.

| Freya1 a răspuns:

Ma machiez dar niciodată nu strident.Imi e suficient un bb cream, un rimel și un pic de ruj.
Ce ma făcut sa încep? Pai pur și simplu am văzut în copilărie ca se poarta și mi-a plăcut sa ma aranjez cât de cât.
Am continuat pentru ca nu ma machiez strident cum am spus, ci doar retusez sau îmi scot în evidenta anumite trăsături.

| AmandinaDragan a răspuns (pentru Freya1):

''ci doar retusez sau îmi scot în evidenta anumite trăsături.'' adica te faci ''frumoasa'?

| Freya1 a răspuns (pentru AmandinaDragan):

Sunt deja draga big grin

| AmandinaDragan a răspuns (pentru Freya1):

Felicitari. Eu nu ma consider frumoasa ca nu-s si stiu asta.

| Freya1 a răspuns (pentru AmandinaDragan):

Toți avem defecte mai mari sau mai mici.Eu cred ca sunt o persoana normala sau cel puțin ok.

| AmandinaDragan a răspuns (pentru Freya1):

Eu nu ma consider frumoasa. Aranjata, da.

| Emma30555 a răspuns:

Machiajul dacă e bine aplicat, îți evidențiază trăsăturile, te face sa arăți mai bine și te face în acelasi timp o femeie care are grija de felul în care arata. M am machiat pur și simplu fiindcă asa am văzut și la mama și la alte fete de vârsta mea, m-a atras ideea mereu și am considerat ca asta face diferența dintre o fata stilata și alta pe care nu o interesează.

| sammie a răspuns:

Așa e moda acum. Toate adolescentele se machiază în ziua de azi.

Răspuns utilizator avertizat
| dragodana a răspuns:

Salut!
Ma machiez pentru mine, pentru a-mi da încredere. Asa cred ca sunt mai frumoasă.
Ai alta postura și alt vibe când ai încredere în tine.
Am început, ca toată lumea, sa par mai matură și pentru ca asa am văzut la mama mea și m-a prins microbul asta.Acum sunt fardo-dependenta, nici pana la pâine nu ma duc naturala, doar la sala ca acolo transpir și acasă ca nu ma suport machiata în casă.

| Alei1111 a răspuns:

Am inceput sa ma machez pentru ca imi plac culorile si e relaxant. Nu o fac neaparat ca sa ascund ceva sau sa fiu mai frumoasa, dar am observat ca dupa un timp ma simt "goala" fara machiaj. Daca merg undeva, de exemplu, si am un outfit dragut mi se pare ca nu e complet fara machiaj. Asta e singurullucru care nu imi place

| DrDilavia a răspuns:

Doar la evenimente.
Ma machiez sa accentuez trasaturile si ca imi plac culorile si sclipiciul, dar in acelasi timp ador naturaletea, fapt pentru care in viata de zi cu zi nu ma machiez.

| smekera123 a răspuns:

Eu am început sa ma machiez pentru ca e o pasiune și pentru ca am multe imperfecțiuni si am si o roșeața in obraji f urata