| anonim_4396 a întrebat:

Oare cine a inventat cuvântul, FL0C? Suna ciudat rău

5 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pentru mine e un cuvant foarte normal, pacat ca unii l-au bagat in chiloti. Pentru mine, orice fir cret e un ***.
Catelus cu parul cret e un flocos. Zona pubiana nu trebuie sa fie flocoasa, suntem in secolul 21.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Sfârc e mai ciudat.

| wildthing a răspuns:

Tu ai auzit de "Orasul de Floci"? A fost mentionat de izvoarele istorice inca din prin 1431 (printre altele, se presupune ca acolo a fost nascut Mihai Viteazul). Deci iti dai seama cat de vechi e acest cuvant? ...se pierde in negura timpului. happy

| oz_1736 a răspuns:

Putea fi Pruteanu, dar nici el nu era nascut pe atunci

| Green66 a răspuns:

Mihai Viteazul s-a născut în Orașul de Floci/Târgul de Floci sau Cetatea de Floci - un oraș dispărut din Țara Românească. Cuvântul *** (de la floccus, în limba latină) denumea pe atunci lâna proaspăt tăiată, încă neprelucrată, care se comercializa în evul mediu prin acel punct de vamă.
https://ro.m.wikipedia.org/wiki/T%C3%A2rgu_de_Floci