| Wednesdayyy a întrebat:

Olla happy

Intrebarea mea face referire la un piercing in buza superioară pe care l-am dat acum vreo doua luni. Am tot cautat informații despre ce urmează să descriu, insa majoritatea articolelor de pe internet fac referire la piercingurile abia date.

Cand m-am hotarat sa il dau, mi-am cumparat o branula, un pierce din titan pentru ca astea nu oxideaza si mi l-am dat singura. Am o fobie foarte mare de ace, motiv pentru care m-am chinuit ceva pana mi l-am dat si nu a fost tocmai rapid. Din cauza ca am tot fatait acul si, ulterior, piercingul pe acolo, s-a inflamat dupa ce l-am pus, a fost umflat si putin dureros cateva zile, insa l-am curățat constant si am aplicat constant spirt pe locul cu pricina. S-a vindecat apoi destul de frumos, nu am mai avut probleme cu el. E vorba de buza superioară, în mijloc, fix sub nas, deasupra "cupid bow-ului", în santul format intre buza si nas.

Cum spuneam, nu am mai avut probleme cu el dupa cateva zile. Am schimbat cateva modele de piercing pentru ca niciunul nu era dimensiunea corectă. Toate erau ori prea mici, puneau presiune pe gaura si nu o lăsau sa se vindece calumea, sau prea mari si ma încurcau cand mâncăm sau vorbeam. Am găsit într-un final unul de dimensiune perfecta pe care nu l-am scos vreo luna.

Ieri, m-a durut buza. M-am gândit că poate m-am jucat prea mult cu piercingul (Am obiceiul asta) si am iritat ceva tesut, asa ca nu am acordat prea multa atentie. Astăzi, cand m-am trezit, am observat ca nu ma mai doare, decat foarte rar la atingere, insa cand m-am uitat in oglinda am observat ca buza s-a umflat foarte putin, insa vizibil. Inafara de asta, exista o secretie incolora, ca in zilele dupa ce l-am dat si era inflamat.

Nu stiu ce sa fac in afara de a curăța piercingul si a aplica spirt pe gaura respectiva. Stiu ca un pierce nu se vindeca niciodata complet, de-asta nu ma panichez prea tare.

Vreau sfaturi de la oameni care au piercingul bucale. Vi s-a întâmplat să se mai inflameze dupa? Ce ar trebui sa fac? E mai bine sa scot piercingul si sa las locul un interval de timp liber (bineinteles, sa nu se închidă gaura) sau sa il las acolo?

Orice mic sfat ma ajuta. Thanks in advance.

1 răspuns:
| Edw08 a răspuns:

In primul rând spirtul nu ajuta atât de mult cum crezi. Încearcă să ți dai cu Bepanthen pe zona exterioara pentru a evita o cicatrizare "violenta", piercing-ul tau se va vindeca in vreo 5-6 luni.