| anonim_4396 a întrebat:

Observ că toți care au avut de ales dintre bani, frumusețe, inteligență, eschivează de la frumusețe. ..De ce oare? Vă e teamă că ar putea crede cineva despre voi că sunteți narcisiști?
Dar nu sunteți! Atunci de ce vă feriți să dați răspunsul cel mai potrivit?
Nu ați auzit niciodată de cugetarea "Oamenii frumoşi sunt mai sănătoşi şi inteligenţi"?
Mai mult decât atât, majoritatea sunt predestinați la succes. Uitați-vă și voi la statistici. Dacă tu ai face transplant de ex. cu fața lui Justin Bieber, oare nu ai atrage spre tine succesul? Poate că nu dintr-odată dar pe parcurs, asta dacă pui "osul la treabă".

Răspuns Câştigător
| CleanHeart a răspuns:

Cu totii vrem bani, frumusete, faima dar in final ne bucura o pizza mancata alaturi de prieteni sau cu persoana iubita.

22 răspunsuri:
| Alyra a răspuns:

Bună.
Eu cred că aspectul e cel mai ușor de schimbat. E mai greu să devi inteligent dacă ești prost. E greu să faci bani dacă ești sărac. E foarte complicat să-ți găsești iubirea adevărată.
Sănătatea, e importă pentru că poți să te trezești cu anumite boli chiar și dacă ai un stil de viață sănătos.
În schimb, frumusețea? Păii, te duci la coafor, la make up, îți cumperi haine care te avantajează, te apuci de făcut sport, îți faci operații estetice etc laughing
Nu-i chiar imposibil.
O zi bună!

| Ofiintă a răspuns:

Vreau să cred faptul că tu ai ales frumusețea în detrimentul inteligentei. În acest fel, imi explic bullshitul tău de întrebare, care n-are absolut nicio legătură cu realitatea.

| Ofiintă a răspuns (pentru anonim_4396):

"Majoritatea oamenilor frumoși sunt predestinati succesului".
Frumusetea este o notiune relativă. De multe ori s-a incercat impunerea unui anumit tipar de frumusețe pentru care femeile să opteze atât ca fizionomie facială, cât și ca proportii corporale.
Dacă aici te referi la diverse individe care au ajuns vedete de pe o zi pe alta, optand pentru diverse interventii chirurgicale, te înseli din nou.
Majoritatea nu au ajuns neapărat niste frumuseti, au ajuns doar niște marionete ale celor care dictează aceste standarde.
Din câte am remarcat, persoane de succes au ajuns oamenii care s-au preocupat intr-o foarte mică măsură sau chiar deloc de aspectului lor fizic.
Si asta pentru că si-au investit resursele intelectuale într-un domeniu.
Cât despre Justien Bieber, a întâlnit succesul când încă era un puștan, asta a atras și faptul că multe copile s-au declarat atrase de acesta.
Si eu eram o pustoaică pe vremea respectivă, dar nu eram deloc atrasă de el.
Imi plăcea un alt artist, care era cu totul diferit.
Fiecare om este unic si frumos in felul său. Dacă pe tine nu te atrage, s-ar putea ca altii sau altele să fie atrase de acea persoană.
Suntem diferiti, prin urmare nu avem preferinte comune, nici in materie de oameni sau artisti.
Asta ca să imiti o anumită persoană, in viziunea mea reprezintă o greșelă.
1.Tu nu vei fi vreodată persoana respectivă
2. Renunți la calitățiile tale pentru a deveni altcineva. Faci greseala asta in loc să iti exploatezi calitătiile si capacitătiile la maxim.
Astfel, nu faci decât să dai cu piciorul în șansa ta de a avea succes.

| anonim_4396 explică (pentru Ofiintă):

Vrei să spui că ar schimba cu puțin situația în caz de ai fi mai mult atractiv? Caci vedem foarte bine cum stă treaba în societate.Majoritatea gândesc după un anumit tipar.Te-ai pus vreodată în pielea unui negru de culoare? Sau a unui om cu "fața deformată" de la un accident? Sau a unuia care a fost refuzat în relație pe motiv că era urât? Toate astea dovedesc clar că succesul pare a fi departe de a fi obținut de aceștia. Poate doar dacă ar performa în anumite domenii care i-ar avantaja dar nu pentru ceea ce sunt ci pentru ceea ce au realizat ei de a lungul timpului.
Nicioadă însă nu vor fi acceptati cu ochi buni de societatea în care trăim decât prin milă și compasiune.
Cât depre frumusețea în raport cu inteligența, are logică dacă privești din punct de vedere medical.Fiindcă "a fi frumos" de cele mai multe ori e asociat cu "a fi sănătos".Și medicina cât și știnta poate să dovedească asta prin studii de amănunțite... Acum nu e la modul general
cum că "toți oamenii frumoși" sunt și sănătoși și inteligenți dar asta poate să îi avantajez să exceleze mai bine la capitolul ăsta.

| Ofiintă a răspuns (pentru anonim_4396):

Situația s-ar schimba dacă oamenii ar dispune de mai multă rațiune si in cazul in care ar promova chestiuni care contează cu adevărat.
Oamenii frumoși au și ei de suferit la rândul lor. Sunt invidiați de către ceilalți, deseori chiar și etichetați din prisma frustrărilor celorlalți.
Spre exemplu, o femeie frumoasă care deseori este asociată cu lipsă de judecată sau ca o femeie de moravuri ușoare.
Cu toate că, nu reprezintă nici una și nici alta.
Personal, nu aș vrea să mă schimb pentru ceilalți, pentru ca să fiu acceptată de către aceștia. Atât femeile frumoase, cât și cele mai putin atractive au avut de suferit la un moment dat.
Oameni care jignesc o femeie pentru că este urătă sau o invidiază pe alta, pentru că este frumoasă. Femei invidioase pe calitătiile altora sau bărbati frustrati pentru că nu pot ajunge la struguri.
Crede-mă că am trăit ambele situații, atât în ipostaza de femeie neatrăgătoare cu 20 de kg in plus decât în momentul de fată, cât si in ipostaza in care eram efectiv iritată de felul în care incercau unii să intre în contact cu mine.

| anonim_4396 explică (pentru Ofiintă):

Te cred.

| RAY a răspuns:

Pentru ca nu vrem sa parem a fi superficiali, pe net vrem sa fim morali si sfinti

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Hmm, nu stiu ce sa zic, cred ca este doar o observatie personala din partea ta, nu am mai intalnit persoane care sa aleaga fix din cele 3 mentionate de tine.

Si chiar si asa... care toti? Sunt sigur ca daca intrebi un grup de de persoane specializate pe filozofie, o sa zica altceva, daca intrebi un grup de persoane posibil deja faimoase si cu multi bani, o sa zica altceva. Daca intrebi niste oameni care duc lipsa de bani si prezinta un raspuns pueril, atunci sigur o sa raspunda altfel, fiecare cum a fost invatat si ce isi doreste in prima faza. Ca doar nu o sa stea sa analizeze laughing

Si la fel de bine cum ai spus tu ca frumusetea atrage banii si si sanatatea, totul este relativ. Si banii pot sa atraga sanatatea si frumusetea, chiar si sanatatea poate sa atraga banii sau... te-ai prins tu. Si exemplele pot sa continue.

Deci tot ce ai spus tu, este doar o observatie. Nu este gresita, nu poate sa fie gresita de altfel, dar ramane pana la urma, doar o observatie happy

Zi faina!

| anonim_4396 explică (pentru DoarBogdan):

Banii nu pot cumpăra sănătatea, zici tu. În anumite situații chiar și medicii devin oameni ca și noi, vulnerabili în fața morții. Estetic vorbind, un mic retuș acolo nu ar schimba prea multe din "mama natură" poate doar puțin dar la unii o agraveaza.
Aici cu afirmația "chiar și sănătatea poate să atragă banii" e tras un pic de căciulă.Cu siguranță trebuie să asociezi sănătatea cu ceva, ori cu "a fi frumos sănătos", ori cu "a fi urăt sănătos
Chiar basmele ne dovedesc minciuni.In sine "Frumoasa și bestia" este o minciună și prinde bine la public ca oricare alt basm.
Frumoasă din pădurea adormită niciodată nu va pune ochii pe cocosatul de la Notre-Dame
Daca nu povestea Cocoșatului de la Notre- Dame arată realitatea, atunci care alta?
Cocosatul se îndragostește de Esmeralda după care vine unul pe cal alb, i-o fură cu frumusețea lui și el rămâne cu nimic, ba chiar sufera agonizând după ea. Crezi l-ar fi ajutat banii atunci? Nici măcar operațiile estetice nu l-ar fi ffăcut un "Făt Frumos"
Și, să nu uităm, el avea două probleme.Era și cocoșat și urât.laughing))

| DoarBogdan a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci stai asa... tu vii cu niste exemple de la care am facut referire, nu prea multa, "trase de par" cum ar fi aia cu Justin, la care se aplica exact ce ai scris tu aici in comentariu. Dupa care eu zic ceva similar sa iti arat ca... e relativa treaba. Ca mai apoi tot tu sa vii sa spui iar niste exemple similare pentru a? Asa unde ajungem? laughing
Si imi dau seama din raspuns ca daca as argumenta si mai mult, totul s-ar repeta.

Asa ca. da. Ai dreptate cu cocosatul happy

| anonim_4396 explică (pentru DoarBogdan):

Vrei să spui adevăr din altă poziție, una mai degrabă karmică (cauză-efect)
Ok.o discuție cât se poate sinceră și la obiect.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Spre binele tau sper ca trolezi. Treaba e foarte simpla - frumusetea trece in timp, dar banii si/sau inteligenta fac frumusetea irelevanta. Uite de exemplu ce-a babardit la viata lui Flavio Briatore si ce nasol e. Si nu doar el... P.S. Daca m-as trezi cu fata limbricului de Biberon miine dimineata, m-as duce in bucatarie, as lua razatoarea, si mi-a da-o jos.

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

"Biberon" ăsta e plăcut de majoritatea adolescentelor din ziua de azi laughing

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Si c*catul e mincat de sute de miliarde de muste...

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Foarte bine punctat?

| mastadont a răspuns:

E foarte simplu, eu aș alege banii. Cu bani pot să-mi fac operații estetice, să merg la cele mai scumpe saloane și să devin frumos, pot să angajez o echipă de oameni de știință care să inventeze ceva pentru mine și atunci sunt și oarecum deștept. Dacă ai bani ai de toate, sunt singurul lucru de care ne folosim până murim și lăsăm ceva și copiilor.

| anonim_4396 explică (pentru mastadont):

Nu știu ce să zic..Eu nu m-aș baza prea mult pe saloanele estetice ca "să devin frumos". Vreau să spun că la unii nu se lasă cu noroc sau îndemânare(prin probleme de sănătate în urma manevrelor.) Iar de cealalalta parte, e puțin probabil să obții frumusețea pe care ți-o dorești tu separată de mama natură.
Echipa pe care ți-o formezi, la fel, va știi întotdeauna fiecare șiretlic științific, dar tu nu.
E vorba aia "daca ai bani ai de toate" dar iubirea nesilită prin bani, muma. Eu nu pot să iubesc dacă nu sunt iubit la rândul meu.(Regula mea)

| goguPatent a răspuns:

Daca ai bani si inteligenta ce sa mai faci cu frumusețea?

| RKBlue a răspuns:

"Dacă tu ai face transplant de ex. cu fața lui Justin Bieber, oare nu ai atrage spre tine succesul? "
Nu ai atrage succesul.Ai fi doar o persoana care incearca sa-l copieze, si ajungi la faima, dar nu prea pozitiva.
Dar inteleg ce zici.Si ai perfecta dreptate.
Multi nu aleg frumusetea.De ce?
De mici suntem bombardati cu prostiile alea de la desene, parinti, apoi scoala ca daca esti destept poti face orice.
Uneori e adevarat, alteori nu.
Realitatea e ca daca ai bani, ai multe sanse sa ajungi de succes.
Si nu te face vreun trisor. Daca ai bani, ai resurse care te ajuta sa-ti imbunatatesti calitatile.
Daca ai frumusete, iarasi, te ajuta mult, uneori.
Stiu oameni frumosi, dar care nu au vreun succes.
Trebuie sa ai si talent, si determinare.Acestea te duc de cele mai multe ori in sus.
Am vazut oameni urati care au ajuns departe.
Problema e ca pare ca societatea are ceva impotriva oamenilor frumosi, cand spune anumite lucruri, chiar daca nu e neaparat adevarat.

Justin Bieber nu e atat de frumos, totusi...
Nu e rau, dar sunt altii mai buni.

| Adrian5575 a răspuns:

Chiar daca ai avea fata lui Bieber, tot nu ai putea fi ca el, chiar sunt sanse sa te urasca lumea pentru ca lumea nu este atrasa in special de fata lui, ci de ce face el, de faima, bani, de el ca persoana.
Eu personal nu aleg frumusetea pentru ca frumusetea este trecatoare. Mie imi place cum arat si nu as schimba nimic la mine. Nu sunt vreo frumusete si nici nu vreau sa par ca sunt.
Daca esti atras/a de o persoana, acea persoana devine o persoana foarte frumoasa pentru tine.

| anonim_4396 explică (pentru Adrian5575):

Cu orice om cu care intri în contact pentru prima dată, ai o repulsie față de el în funcție de cum arată. Și asta nu o spun numai eu ..Pshilogia gesturilor prin intimidare, ochi coborâți, Pupile dilatate..etc. De aceea e și greu să porți o conversație normală cu cineva..fiindcă creierul nostru percepe foarte bine mecanismul frumosului și urâtului.Noi ne sustragem mințindu-ne cu vorbe de genul "fiecare e frumos în felul lui"