| blairelovesmusic a întrebat:

Pe ce deget se poarta inelul de logodna?

Răspuns Câştigător
| Cosmin38384 a răspuns:

Inelar

6 răspunsuri:
| mi25 a răspuns:

Acum 50-70 de ani, cand majoritatea oamenilor nu-si permiteau un inel de logodna, logodna era pecetluita de inel, care se purta pe inelarul de la mana dreapta sau de un inel de argint. La casatorie, tinerii isi scoteau reciproc inelul de pe mana dreapta si-l treceau pe mana stanga in fata altarului.
Dar erau si atunci obeceie si obiceiuri.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inelul de logodna se poarta pe al patrulea deget al mâinii stângi.

| IgnatVictor a răspuns:

Pe degetul inelar, adică pe degetul de lângă degetul mic.
Și se poartă pe mâna stângă.

| gabriellaa23 a răspuns:

În culturile occidentale, se obișnuiește ca inelul de logodnă să fie purtat pe degetul inelar al mâinii stângi.
Obiceiul de a purta această bijuterie pe al patrulea deget al mâinii stângi datează din Egiptul Antic. Pe atunci se credea că vena care pornește din acest loc este conectată la inimă. Aceasta era denumită „Vena Amoris", care în limba latină însemană „vena dragostei". Dar, există zone culturale, în care inelul de logodnă se poartă pe degetul inelar de la mâna dreaptă.
De asemenea, unele persoane poartă această bijuterie pe mâna stângă în perioada de logodnă, urmând ca în timpul ceremoniei de căsătorie să mute inelul pe mâna dreaptă.

| mehmet a răspuns:

Salut!

Se pare ca nici cei care ti-au raspuns nu stiu prea bine. Intr-adevar, au zis ca pe inelar, ceea ce e corect, insa nu pe mana stanga. Inelul de logodna se poarta pe inlarul de la mana dreapta. La cel de la stanga sta verigheta.