| BlueDark a întrebat:

Pe ce deget se poarta verighetele si inelul de logodna? Noi stim ca se poarta pe degetul inelar de la mana stanga, dar multi zic ca se pun la mana dreapta.Cat despre ea, nu arata tocmai estetic sa puna 2 inele pe acelasi deget(si verigheta, si inelul de logodna).Ea pune verigheta pe degetul inelar si celalalt inel pe degetul mijlociu.Cum e corect si etic? Exista o anume regula? Multumim!

Răspuns Câştigător
| francut a răspuns:

S-au mai amestecat obiceiurile. Dar e asa cum ti-am spus eu. Acum, indiferent cum le purtati, voi sa fiti fericiti si sa va intelegeti!

1 răspuns:
| francut a răspuns:

Verigheta se pune pe degetul inelar. La mana stanga pentru ortodocsi si la mana dreapta pentru catolici. De asta sunt pareri diferite.
Inelul de logodna, ar trebui purtat impreuna cu verigheta. "Protejeaza verigheta", se spune. Numai ca, metalul celor doua se va freca si se vor roade bijuteriile. Asa ca pentru protejarea lor, se pot purta separat.
Cine are degete lungi, estetic, le poate purta impreuna. Dar e riscul roaderii. Pentru cine are degete scurte, nu arata bine.

| BlueDark explică (pentru francut):

Multumesc.Ea sta bine cu lungimea degetelor laughing Am auzit din anumite surse ca cica dupa casatorie nu se mai poarta inelul de logodna, ci este inlocuit de verigheta.

| francut a răspuns (pentru BlueDark):

Nuuu. Nu stiu de unde asta.

| BlueDark explică (pentru francut):

Ea spune ca la catolici inelul se poarta tot la mana stanga.E catolica, dar suntem casatoriti ortodox. Nu stiu ce sa zic...Tocmai asta spuneam, sunt multe zvonuri si nu mai stii ce sa crezi.Preotul ni le-a pus pe mana dreapta.Nu stiu ce sa zic...

| BlueDark explică (pentru BlueDark):

Asa-i.

| BlueDark explică (pentru BlueDark):

S-au mai amestecat obiceiurile. Dar e asa cum ti-am spus eu. Acum, indiferent cum le purtati, voi sa fiti fericiti si sa va intelegeti!