| Andy888 a întrebat:

Pe la ce varsta incepe barba sa creasca? In cateva luni fac 17 ani si vreau sa stiu.
Am cioc si barba si pe gat am cateva fire, iar pe fata am cateva fire mici si negre, in rest am numai puf, si nu e peste tot.
In locurile in care nu am puf, acolo o sa inceapa sa apara fire de par? Trebuie neaparat sa am puf mai intai, sau apare si asa?
Daca imi tai un fir din mustata sau de la cioc cu lama, astea ating 1cm cam intr-o luna +/- o saptamana, voua?
Pe la 18 ani vreau sa-mi las barba, dar nu prea imi creste, intr-un an pot aparea schimbari asa mari? Am vazut tipi de a 12-a care au barba aproape completa.

4 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Barbiereste-te zilnic cu o lama care taie foarte aproape de piele. Mergi si in sens opus firelor. In acest fel firele vor incepe sa creasca mai repede. Daca nu te barbieresti, schimbarile vor fi lente.

| Andy888 explică (pentru SkyPilot):

Am sa incerc

| raMLesS a răspuns (pentru SkyPilot):

Care e logica din spatele raspunsului? De ce ar creste parul mai repede daca-l tai? Ala nu stie ca-l tai, nu are memorie sau vreun senzor care sa anunte la radacina ca e taiat, ala pur si simplu creste incontinuu.
Daca tai in raspar de ce ar creste mai repede?
Mie pe la 15-16 ani incepuse sa-mi creasca barba si mustata in draci, si nu am taiat-o nici o data, pe obraji a inceput sa apara pe la 17 ani, si n-am dat nici o data cu lama pe obraz fata de alti colegi care se berbereau mereu, si abia le crestea.
Tine de genetica si de nivelul de testosteron, nu de berberit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am eu destula barba, daca vrei iti dau si tie laughing)