| Anonimaaaa81839494 a întrebat:

Pe la varsta de 11 ani au inceput sa imi apara cosurile, se tot evidentiaza si apar incontinuu..acum am 14 ani si as vrea sa scap de cosuri dar nu prea stiu metode.Am incercat cu pasta de dinti dara am auzit ca nu ar fi sanatos: laughing) Si e vreo problema daca imi sparg cosurile? Multumesc

6 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Asteapta citiva ani, asta e cea mai sigura metoda. Si ai grija la ce prostii bagi in tine.

| Frank51 a răspuns:

Trec de la sine, mai devreme sau mai tarziu. Ideal este sa nu spargi ci sa le lasi sa se usuce si sa cada singure ca sa nu lasi urme! Un cos spart inseamna cicatrice! Daca spargi fiecare cos care iti apare nu este tocmai ok!

| Lostlyric a răspuns:

Nici nu astepta, nici nu folosi metode de nisa, auzite de la unul sau de la altul.
Cea mai buna metoda este un consult dermatologic. Cu siguranta vor disparea in timp dar, pentru a evita sa-ti faci semne pe care le vei cara mereu cu tine, urmeaza un tratament dermatologic.

| KinderBeeeib a răspuns:

Buna! Da, este o problema foarte mare daca iti spargi cosurile, pentru ca practic e posibil sa ai mainile murdare, si apoi infectezi si mai tare cosul, iar atunci cand il spargi, bacteriile se extind. Ceea ce trebuie sa incepi sa faci este sa ai o "rutina pentru fata".Si anume, dimineata si seara sa iti cureti fata cu o lotiune speciala (gasesti diverse tipuri de geluri de curatare sau lotiuni de curatare in functie de tenul tau atat in farmacii cat si in supermarket-uri) si sa te demachiezi zilnic, indiferent daca te machiezi sau nu, pentru a elimina impuritatile. Optional, iti mai recomand o lotiune anti-sebum, care o sa te ajute foarte tare. Abia apoi, poti folosi si o lotiune pentru acnee, eu am folosit Zynerit, parca asa se numea, si m-a ajutat, dar cred ca cel mai bine ar fi sa dai o vizita la medicul dermatolog happy.

| N0H4CK a răspuns:

Nu mai folosi pasta de dinti, caci te vei trezi cu arsuri. Pentru incetarea aparitiei lor, iti recomand spalatul feței cu sapun de sulf. Il gasesti in farmacii, e 7 lei. Te speli de 2 sau 3 ori pe zi cu el, NEINTRERUPT, si n-o sa-ti mai apara altele. Reduce si petele rosii (acele pete ramase de la cosuri). Dar trebuie sa insisti. Eu il folosesc de vreo 4 luni si abia dupa 2 luni de folosire s-au vazut efectele. Pur si simplu nu imi mai apar. Plus ca trebuie sa fii mai atent si cu fata ta, protejeaz-o, tine-o ferita de razele soarelui, foloseste un prosop separat pentru stersul fetei, sau prosoape de hartie (eu, de atunci, le folosesc numai pe cele de hartie, sau nu ma sterg deloc), nu-ti mai atinge fata. Acuma depinde si de tenul fiecaruia, la mine a mers. E. chiar si mai bine mersul la un dermatolog. El iti poate vedea tipul de ten pe care il ai si iti recomanda exact ceea ce-ti trebuie.

| DenisaDeni11 a răspuns:

Esti in perioada in care corpul tau se schimba. La fel si valorile tale hormonale. Este normal sa ai cosuri, in situatia in care tinzi sa ai acnee, cel mai bine ar fi sa vorbesti cu parintii si sa te duca la un medic dermatolog. Iti va da exact ce ai nevoie ca sa scapi fara urme happy.Nu-ti mai pune toate tampeniile pe fata, pentru ca faci sa fie si mai rau.
Succes,