| Ecaterina2016 a întrebat:

Pentru femeile bărbații care au bijuterii din otel inoxidabil placate cu auriu, îmi puteți spune va rog dacă după 2 3 ani se duce din luciu și din stratul de auriu aplicat peste otelul inoxidabil?
Și normal respectând regulile de îngrijire a nu intra în contact cu parfum sau a face baie/dus cu bijuteriile. Mulțumesc
Bratara pe care o am eu este aceasta de la DKNY
http://m.picvpic.com/women-jewellery-bracelets/gold-trip le-circle-bangle

1 răspuns:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

" placare " cu aur inseamna ca bijuteria este acoperita cu aur prin electroliza. Stratul de aur este de cativa microni ( miimi de milimetru ), mult sub grosimea firului de par, se depreciaza f usor prin eroziune mecanica ( se roade, pe romaneste ). Daca este folosit zilnic zici mersi daca te tine 2 ani. De obicei culoarea care apare de sub aur este rosu - cupru, un strat intermediar intre aur si corpul inelului care de obicei este alama. Alama este galbena la culoare, nu se foloseste otel inox.