| sopranaCadaverica a întrebat:

Pentru masura 46 la haine, corespunde XL sau L?

Răspuns Câştigător
andreia67
| andreia67 a răspuns:

Daca te referi la marimea europeana (germana) 46 la femei corespunde unui L (de exemplu la Lidl) sau XL (de exemplu la Carrefour). La barbati 46 corespunde unui S (M sunt de obicei 48 si 50 ex. Lidl).

3 răspunsuri:
| sofisis a răspuns:

Cred ca XXL.

| romeo78 a răspuns:

Trebuie probată respectivul obiect vestimentar, datorită faptului că de la producător, la producător există diferențe de mărime. E un standard internațional, dar care nu se respectă întotdeauna! Apoi, mai este vorba de materialul din care este confecționat obiectul vestimentar. Dacă este elastic, tinde să se muleze după corp, e bine a fi luat măsură fixă, spălată și va veni perfect. Dacă e un material mai rigid, care nu se întinde, luat o măsură mai mare, deoarece are tendința de a se strânge prin spălare.
Această manifestare a materialelor e dată de faptul că sunt tratate cu substanțe chimice de întărire a fibrei, antimucegai, antiinsecte. La prima muiere a rufe în apă rece în lighean veți vedea apa murdară, iar obiectul vestimentar devine moale.

| ȘEMaria a răspuns:

Trebuie sa incerci hainele ca si eu am marime mai mare decat tine si am pantaloni care sunt xl si mi-s buni