| AlinElle89 a întrebat:

Pentru tenul putin masliniu (nu f inchis) ce culoare de blond se >potriveste?

Răspuns Câştigător
| alexandra_8659 a răspuns:

Daca vrei sa devii blonda consulta un profesionist care te va sfatui ce nuanta ti se potriveste cel mai bine. In primul rand trebuie sa stii daca ai tipul de ten si fizionomia potrivita pentru o astfel de culoare.

Blondele naturale pot alege si ele nuantele de blond cenusiu pana la blond platinat. In schimb sub nicio forma nu trebuie sa incerce blondul auriu. Acest tip de blond iti face tenul sa para mai palid. Femeile care au parul blond au firul de par mai subtire si fragil, de aceea e bine sa-l protejeze, sa-l hraneasca si sa-l protejeze cu masti hidratante.

Blondul natural inglobeaza feminitatea si glamour-ul

Persoanele care au tenul rozaliu si parul blond inchis trebuie sa aleaga nuante calde de saten care se potrivesc cu cele ale pielii.

Daca faci parte din aceasta categorie de femei evita nuantele de blond deschis pentru ca te pot face sa pari stearsa. Cea mai potrivita nuanta este blondul inchis.

Blondul auriu lumineaza si indulceste trasaturile fetei. in cazul in care ai tenul mat este indicat sa eviti nuantele foarte deschise pentru a evita un efect de ingalbenire a tenului.

Daca ai parul foarte scurt, blondul platinat este cel mai potrivit pentru tine. Acest tip de blond se potriveste femeilor tinere cu tenul proaspat si luminos. La aceasta culoare de par este indicat machiajul accentuat cu un rosu intens pe pleoape.

O alta solutie ar fi blondul suvitat. Acest tip de blond evidentiaza tenul foarte palid. Suvitele trebuie sa porneasca de la radacina firului de par. Realizarea lor necesita mana unui specialist. In ceea ce priveste machiajul se recomanda griul si albul, blush-ul roz si gloss-ul stralucitor.

Brunetelor nu li se poate garanta intotdeauna obtinerea unui blond de la prima incercare. Oricum lor nu li se potrivesc tipologic nuantele de blond foarte deschise si ar fi bine sa accepte aceasta situatie si sa nu incerce sa-si decoloreze singure parul.

Sfat! Oricare ar fi optiunea ta nu ezita sa consulti si un stilist. happy

2 răspunsuri:
| gHelena a răspuns:

In general, tenului masliniu i se potrivesc nuantele de castaniu, saten. Incearca mai bine o nuanta de saten deschis, ar fi mult mai aronioasa cu nuanta tenului tau. Arunca o privire si aici: http://www.divahair.ro/frumusete/coafuri_si_tunsori. Un gand bun, Elena.

| Muflă a răspuns:

Pai cu tenul masliniu NU se potriveste blondul in general... daca vrei neaparat sa te faci blonda alege o nuanta mai inchisa si care sa nu bata in portocaliu