| Love96_3971 a întrebat:

Pot deveni de la un saten deschis la saten inchis\brunet prin nuantator sau vopsea fara amoniac? Care sunt avantajele si dezavantajele nuantatorului sau vopselei fara amoniac?

Răspuns Câştigător
| BruneTTe a răspuns:

Da, desigur sa poti. Problema la vopsele fara amoniac ar fi ca nu iti poti deschide parul mai mult de 1 ton sau 2. Dar pentru o culoare mai inchisa, e chiar ideala. Chiar astazi m-am vopsit cu o asemenea vopsea dar am mai fost si in trecut si imi place foarte mult ca nu tine atat de mult pe par si ma pot vopsi din nou cu altceva cand culoarea devine stearsa. In cazul vopselei permanente, vopsitul devine mai complicat.
Daca vrei o colorare temporara, vopseaua fara amoniac este ideala dar daca o vrei permanenta, sa tina cat mai mult... nu e o solutie prea buna, mai ales acum vara cand parul se decoloreaza foarte mult din cauza soarelui [ mie mi s-a decolorat desi eram vopsita cu vopsea permanenta rolling on the floor si nu cu orice vopsea ieftina oh go on]

3 răspunsuri:
| BruneTTe a răspuns:

Depinde. Eu cand am fost vopsita cu Casting Creme Gloss [ negru-albastrui] nu am reusit sa scap de culoare complet [ varfurile ramasesera negre]. Dar cand m-am vopsit cu ciocolatiu [ tot de la Casting] mi s-a dus dupa 2 luni. Nu stiu ce sa-ti zic. Oricum, Casting-ul este destul de rezistent desi nu are amoniac. In intrebarile pe care le-am mai pus eu fetele mi-au spus ca cica nuantatorul Palette [ color&gloss sau nu stiu cum il cheama] iese restul de repede. Dar partea proasta la Palette e ca ataca firul de par si iti va cadea parul destul de rau [ in 90% din cazuri ] deci nu prea ti-l recomand. Si Garnier are vopsea fara amoniac. Vezi tu. Si mai ceva. nu te sfatuiesc sa treci brusc la brunet ca pe langa ca e mai greu de scos din par, poate vei avea un soc daca nu iti va sta bine. Mai bine incepe cu un saten mediu, apoi, daca iti place poti continua cu un saten inchis. Succes!

| Love96_3971 explică:

Si in timp pot scapa complet de vopseaua fara amoniac, revenind la culoarea mea naturala?

| Love96_3971 explică:

Mersi mult, am sa tin cont :*