| Maria294387582 a întrebat:

Poti lua covid de pe machiajele make-up artistilor?

3 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Laura162 a răspuns:

Nu. Make-up artistii ar trebuie sa curete/schimbe ustensilele dupa fiecare utilizare, deci, chiar daca a fost clientul anterior purtator si cumva virusul a ajuns pe ustensile, nu ar trebui sa mai fie acolo cand te macheaza pe tine.
Chiar daca virusul cumva a ajuns in machiaj, nu mananci machiajul. Nu-ti musti/lingi buzele si nu duci mainile nespalate la gura si n-ai cum sa-l inghiti.
Daca make-up artistul e purtator... pai, nu mai conteaza daca a ajuns si pe machiaje sau nu.

| poreclaciupercutademica a răspuns:

Normal ca poti lua, daca stai sa o iei logic, virusul poate sa fie pe orice suprafata, in atmosfera. chiar daca sunt "dezinfectate". dar sunt sanse si sa nu iei.