| Speranta12 a întrebat:

Raspundeti cat mai multi, vreau sa vad unde ma situez eu in rand cu ceilalti oameni. 1. De cate ori pe saptamana este recomandat sa faci dus si de cate ori faceti voi? 2. Si cat ar trebui sa dureze un dus in mod normal? 3. Voi aveti cabina sau cada? 4. Cei care aveti cada, cum va spalati pe par si de cate ori va spalati parul? 5. Voi va spalati cu sampon sau cu sapun pe corp? Ce produse folositi pentru igiena corporala?

Eu imi spal parul de 2 ori pe saptamana cu Wash&Go si mai schimb cu Botanic Therapy din cand in cand. Iar pe corp ma spal cu Dove. Stau la dus vreo 20-30 min si am incercat sa reduc timpul dar tot nu imi iese. E bine sau nu? Ce trebuie sa schimb in rutina mea?

19 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Dusul este pentru oamenii grabiti, care fac "economie" de apa. Eu ma scufund in vana pentru 1-2 ore si-mi relaxez corpul la maxim!
Prefer sa ma spal cu sapun preparat de mine. E bun atat pentru corp, cat si pentru par. Nu face matreata, nu usca si nu ingrasa parul. happy

Chimicalele le las pentru cei care le spala repede de pe corp, cu dus. Asta explica si din ce motiv trebuie sa se spele atat de des si mereu au probleme cu "podoaba capilara". big grin

| Furnicuta000 a răspuns (pentru Bula):

Ne poti dezvalui reteta pentru sapun?
Asta cu ingrasatul parului si cu matreata nu cred ca are legatura cu samponul. Eu spre ex nu am avut niciodata matreata si parul se ingrasa foarte greu desi am testat zeci de sampoane.

| Bula a răspuns (pentru Furnicuta000):

Retetele - mai ales cele cosmetice - sunt secrete, pastrate sub multe lacate. happy
Pentru a-ti cumpara produse gata, cauta batrani la tara, care au mai multe feluri de animale in gospodarie si stiu cum se prepara sapun si alte cosmetice, naturale.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce pana mea sa faci 30 min la dus frate?

| Speranta12 explică (pentru suntserios):

Pai vreo 10 min imi ia numai sa-mi spal parul si sa mi-l clatesc bine... Si vreo alte in jur de 10 sa ma spal pe corp

| TomyBrave2019 a răspuns (pentru suntserios):

Cmon...știi răspunsul... laughing

| Liviu a răspuns (pentru suntserios):

Eeee si cu tine acu, daca e fata/femeie normal ca sta mai mult.

| GabiDumitrescu a răspuns:

1. De cate ori simti nevoia. Fac uneori si de 2-3 ori pe zi, dar trec si 2-3 zile fara sa fac. De obicei macar o data pe zi.
2. De la 3-4 la xx minute. Depinde de om.winking
3. Cada.
4. Uneori doar cu apa, uneori cu sampon, oricum il tin periuta.
5. Gel de dus sau sapun, de obicei sapun. Gel de dus Emiplant, sapun cu argila/namol/cafea/glicerina, ce prind bun si ieftin la Farmacia Tei.
P.S. 20-30 de minute daca nu intri sigur si mai aveti si alte treburi de facut...winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu fac zilnic dus
Dureaza 10-15 minute
Am cabina
Pe par ma spal de 2-3 ori pe saptamana
Pe corp ma spal cu sapun
Pentru cap folosesc sampon de la gerovital regenerant cu keratina tratament expert si pe corp cu unele sapunuri dar nu cred ca e ok sa te speli daca o faci zilnic cu sapun pe corp ca iti usuca pielea. trebuie si eu sa gasesc o solutie sa nu mai folosesc sapun.

| Speranta12 explică (pentru anonim_4396):

Daca ai zis ca faci dus zilnic si pe par te speli de 2-3 ori pe saptamana, cum iti aperi parul de dus?

| RainbowD a răspuns:

1) Fac dus pe in fiecare zi.
2) Maxim 10-15 minute.
3) Cada.
4) Pe cap cam de 2 ori pe saptamana.
5) Sampon (pe cap) Gel de dus (pe corp) Eu folosesc gama Old Spice sau STR8.

| Anonima975 a răspuns:

1.Eu fac dus de 2 ori pe zi.
2. Stau 10 min
3.cada
4.Imi spăl parul de 2 ori pe saptamana
5.Ma spăl cu gel de dus

| Speranta12 explică (pentru Anonima975):

Daca ai zis ca faci dus de 2 si pe par te speli de 2 ori pe saptamana, cum iti aperi parul de dus?

| Anonima975 a răspuns (pentru Speranta12):

Pai când îmi spăl parul nu intru cu totul în cada. Ma aplec și îmi spăl doar parul. Doar capul e în vana, corpul e în afara ei

| Speranta12 explică (pentru Anonima975):

Si nu te doare spatele asa?

| Anonima975 a răspuns (pentru Speranta12):

Nu prea happy

| InstructorDeIubire a răspuns:

Eu iti recomand sa te speli o data la doua zile si dusul sa dureze maxim 10 minute. Tot ce este peste 10 min iti va usca pielea si o va imbătrâni. Iti recomand se folosesti apa medie spre rece si sa folosesti un gel de dus de calitate nicidecum o bară de săpun pentru ca asta iti va usca pielea si ea la randul ei

| alina2k18 a răspuns (pentru InstructorDeIubire):

La 2 zile pe caldurile astea LOL laughing plus dimineata te duci te c%ci si dupa te imbraci si pleci la munca fara sa te speli lol laughing

| InstructorDeIubire a răspuns (pentru alina2k18):

Daca tu trăiesti in Africa nu am ce iti face