| AnaAna8 a întrebat:

Remedii naturale pentru cearcane. Va rog dacă știți, m-ar ajuta foarte mult. De preferabil cu ceva ce găsesc în casa.

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Felii de cartof sau castravete rece aplicat pe ochi, lasi sa actioneze vreo 15-20 de minute, iti mai revitalizeaza zona, si cumpara-ti si o crema pentru conturul ochilor

| Andreeush a răspuns:

Felii de castravete sau cartofi, le pui pe pleoape vreo 20 de minute.
Trebuie să te odihnești corespunzător.

| ziftode a răspuns:

Lasi bautura
dormi corect (intre 10-11 seara si 6-7 dimineata, nu mai putin de 6h nu mai mult de 8h, si intotdeauna cu macar 30mins inainte de ora 12), in fiecare zi te culci si scoli la aceeasi ora, dupa amiaza dormi 20-30minute, dar nu mai mult
te duci la marmacie si ceri pastile naturiste de ficat (fortifikat, HepatoSupport, etc.)

marea majoritate a cearcanelor sunt cauzate de ficat sau de nesomn (care e tot ficat)

altfel, Ceva_Aura ti-a dat o solutie (si castraveti am inteles ca poti sa folosesti) care tine mai mult de scos petele din piele, deci inclusiv cearcanele, insa cat timp nu indepartezi cauza, nu o sa ai prea mult success!

| AnaAna8 explică (pentru ziftode):

În primul rand sunt eleva și nu beau. Dorm suficient pentru ca merg la școală și am nevoie de odihna, de obicei mă pun la somn în jurul orei 10, uneori chiar mai repede și de multe ori adorm de amiaz ba mai mult uneori adorm undeva pe la ora 6, 7 și mă trezesc abia dimineata. Deci nu cred ca asta este problema. De aia nu prea îmi explic de ce am cearcane dar am de mult timp aceasta problema.

| ziftode a răspuns (pentru AnaAna8):

M-ai rupt,
1. esti tanara
2. dormi cum trebuie

singura explicatie e ca NU AM NICI O EXPLICATIE!
in afara de, doctor, TREBUIE SA MERGI LA DOCTOR, cu stilul tau de viata, daca ai cearcane, atunci ai o problema care nu poate fi diagnosticata pe un site de amatori amarati (inclusiv... mai ales eu) ci doar de specialisti... REALI

TE ROG, MERGI LA DOCTOR!

| Ceva_Aura_1988 a răspuns:

Cartofi: tai doua felii, le pui pe ochi inainte de culcare si incerci sa le tii cam 15-20 minute. (aprox 2 saptamani).
Bea apa suficienta.
Dormi suficient.
Daca bei ceai verde poti pastra pliculetele folosite in figider si sa ti le pui pe ochi( cam aceeasi timp ca la cartof).