| anonim_4396 a întrebat:

Sa ai ochii mari e un plus/o calitate? Sa ti se spuna ca ai ochii mari e un compliment?

10 răspunsuri:
| SilentRain a răspuns:

Pffff'eu am ochii mari
Nu, nu e o calitate
Da, ochii mari sunt frumosi

| Ineys a răspuns:

Frumusetea ( fetei ) este matematica. Degeaba ai ochii mari/mici sau cum vrei tu daca nu sunt in armonie cu celelalte elemente ale fetei. Trebuie sa fie un raport intre ele si ar fi bine sa nu ai ochii prea mari si nasu prea mic sau invers; intelegi tu ce vreau sa zic.

Si la asta cu bebelusii... ca ii plac oamenii ca au ochii mari, asta ar fi doar 10% din motive. Bebelusi sunt facuti sa fie placuti de adulti.

Poti sa-ti dai seama daca e un compliment dupa modul in care e spus:

"Vai, ce ochi mari ai!" - surprindere, si entuziasm in voce - clar compliment
Sau
"Pf, ce ochi mari ai..." - dezamagire, zis printre buze sau cu juma' de gura sau in "scarba" etc. - clar nu-i plac rolling on the floor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nici, nici thinking

| supadeceapa a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa-i ca suna urat ''ochioasă''? laughing

| anonim_4396 explică (pentru supadeceapa):

Puținlaughing)
depinde de context thinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

În ce priveşte un compliment, depinde de situaţia în care ţi se zice.Mie de exemplu îmi plac băieţii cu ochi căprui şi mari, nu cum au ochi chinezii ăia.

| christine99 a răspuns:

Da, l-as putea lua ca pe un compliment. "Ce ochi mici ai" suna mai rau laughing

| anonimaalee29 a răspuns:

De obicei oamenii carora le plac bebelusii sunt automat indragostiti de ochii mari. Cel putin eu asa am observat

| sIncognito a răspuns:

Unele persoane care-s adepte spiritualitatii new age identifica ingerii intrupati in oameni dupa ochii mari. Poate asta te face sa te simti mai bine.